"Ojciec Leon z Tyńca". Historia dowcipnego i barwnego mnicha [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 18:00
Przez wielu nazywany jest najbarwniejszym benedyktynem w Polsce. Były przeor podkrakowskiego opactwa słynie z werwy, poczucia humoru, otwartości i dowcipkowania. "Ojciec Leon z Tyńca" to reportaż przygotowany przez Magdalenę Zbylut-Wiśniewską.
Ojciec Leon Knabit
Ojciec Leon KnabitFoto: PR/Wojciech Kusiński

Ojciec Leon Knabit opuścił szpital i wrócił do swojego ukochanego klasztoru w Tyńcu. Wielu znany jest z przyjaznego usposobienia, które obserwować można było m.in. w programach telewizyjnych i wydawanych przez niego książkach. Nieobce są mu nowe technologie i media społecznościowe. 91 lat, to dla ojca Knabita ciągle mało, choć niestety i jego nie omijają problemy ze zdrowiem. Na początku kwietnia mnich trafił do szpitala.

Posłuchaj
10:23 PR3_MPLS 2021_04_15-17-44-58_reportaż_oKnabit.mp3 Najbarwniejszy benedyktyn. "Ojciec Leon z Tyńca" (Reportaż/Trójka)

Niezwykła osobowość

Reportaż "Ojciec Leon z Tyńca" to opowieść o niezwykłym mnichu. – Ojciec Leon słynie z pogody ducha, która niezależnie od pory roku, sytuacji czy epidemii, zawsze jest trwałą częścią jego osobowości. Jako mnich jest jedną z wielu oryginalnych osób, które tworzą naszą wspólnotę. Ktoś powiedział kiedyś, że u nas nie ma falsyfikatów – opowiadał z uśmiechem ojciec Konrad Małysa, przeor opactwa tynieckiego.

Tak, ja też chcę być święty! - Ojciec Leon Knabit OSB / IntytutDialoguJP2

Niespotykane usposobienie 

– Nasze drogi skrzyżowały się dokładnie w 1977 roku. Wraz z moim kolegą namówiliśmy ojca Leona na rozmowy. Wyróżniał się na tle Tyńca. To miejsce, które uchodzi za klasztor akademicki. Pełen mądrości i powagi. Brakowało jednak kogoś, kto tę naukę przekazałby językiem prostym i zrozumiałym dla wszystkich. Ojciec Leon stał się właśnie tą osobą. Przekazywał mądrość w sposób bardzo zwyczajny, ale nie spłycony – mówił Wojciech Bonowicz, poeta i publicysta.

– Pamiętam opowieści ojca Leona o tym, że bardzo denerwował się podczas głoszenia kazań. Z nerwów zaczynał mówić coraz szybciej i szybciej. W końcu zjadał końcówki słów, a wypowiedzi były niezrozumiałe. Napisał więc sobie karteczkę, którą przykleił na ambonie: "Idioto wolniej!" – wspominał ojciec Małysa. 

Ojciec Leon Knabit to postać ceniona i lubiana. Opowieści związanych z tym wyjątkowym mnichem można posłuchać w reportażu Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej pt. "Ojciec Leon z Tyńca".

Wykorzystane archiwalia pochodzą z audycji Anny Łoś z 2004 roku w Radiu Kraków.

***

Tytuł reportażu:  "Ojciec Leon z Tyńca"
Autor reportażu: Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Data emisji: 15.04.2021
Godzina emisji: 17.45

zch

Czytaj także

Podniebna historia pani Pauliny. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 18:00
Paulina Różyło-Nowicka jest pilotem: lata jako pierwszy oficer samolotu rejsowego Airbus A320. Doświadczenie zdobywała w Stanach Zjednoczonych, gdzie wyjeżdżała, aby pracować. Zarobione pieniądze wydawała właśnie na latanie. W Polsce była pilotem oblatywaczem, ukończyła szkolenie z akrobacji samolotowej. Jest również instruktorem samolotowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obraz poety w wierszach – z planu słuchowiska [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 18:00
Teatr Polskiego Radia przygotował wyjątkowe słuchowisko (emisja 10.04 w radiowej Jedynce, po godz. 21) złożone z utworów Adama Zagajewskiego w mistrzowskich wykonaniach. Wiersze interpretują m.in. Danuta Stenka, Olgierd Łukaszewicz, Adam Ferency. Jaki obraz poety wyłania się z jego dzieł?
rozwiń zwiń