Na wspólnym kawałku ziemi. Ogrody społeczne [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 17:57
W wielu miastach w Europie i w Polsce powstają tzw. ogrody społeczne. Na wspólnym kawałku ziemi tworzący nieformalne grupy mieszkańcy, ale także stowarzyszenia czy instytucje razem sieją i uprawiają warzywa. Takie projekty wyzwalają energię społeczną i integrują lokalną społeczność. Edukują, przyciągają całe rodziny do wspólnego uprawiania ogródka. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: NetPix/shutterstock.com

Posłuchaj
11:10 Trojka Reportaz 021_04_20-17-45-18.mp3 "Ogrody społeczne" – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Reportaż/Trójka)

Przestrzeń przywrócona mieszkańcom 

Takie projekty wyzwalają energię społeczną i integrują lokalną społeczność. Edukują, przyciągają całe rodziny do wspólnego uprawiania ogródka. Do najbardziej znanych ogrodów społecznych w Europie należą Tempelhof i Prinzessinnengarten w Berlinie.

– Aktywiści dostali pozwolenie od miasta na wykorzystanie sporego nieużytku koło stacji metra. Rośliny nie są tam sadzone do ziemi, ale w mobilnych klombach, które mogą powstawać w workach, butelkach, puszkach, skrzyniach. Czasem na stworzenie ogrodu zostaje przeznaczona przestrzeń zdegradowana, która zostaje uporządkowana i przywrócona mieszkańcom – wyjaśnia jedna z bohaterek reportażu Matylda Gadomska.

Wielkie rozczarowanie

W Warszawie ogrodów społecznych powstało do tej pory już ponad dwadzieścia. Kolejne takie miejsce w dzielnicy Włochy Matylda Gadomska chciała stworzyć wraz z przyjaciółką Sylwią Romańczak. Rodzina tej pierwszej mieszka tam już od pokoleń, podobnie jak Matylda, angażując się społecznie. – Z propozycją zwróciłyśmy się do dzielnicy. Ówczesny burmistrz bardzo zainteresował się ideą. Okazało się, że istnieje niezagospodarowana, nieco dzika, część parku, w której mogłyśmy zacząć działać – mówiła aktywistka.

Wkrótce udało się otrzymać pozwolenie na wykorzystanie terenu o wielkości 600 metrów kwadratowych i zaczęły pojawiać się pierwsze sadzonki. Jednak starania dwóch przyjaciółek spotkały się z oporem dzielnicowego samorządu. Dlaczego? – Pod koniec 2019 roku stwierdzono, że ten teren ma wyglądać jak reszta parku. Mamy rok 2021 i nadal nie wygląda. Teren do dziś stoi pusty i zaniedbany – odpowiada Matylda Gadomska.

Jaka jest lepsza okazja?

Jak podkreśla bohaterka materiału Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej, ogrody społeczne to miejsca gromadzące zaangażowanych, aktywnych mieszkańców. – Dzisiaj zdarza się, że dzieci nie znają roślin, gatunków drzew. Jaka jest lepsza okazja do tego, by je poznać, niż ogród społeczny? – pyta.

Nasz ogród społeczny: Warszawa/GreenCrossPoland

***

Tytuł reportażu: "Ogrody społeczne"
Autorka reportażu: 
Urszula Żółtowska-Tomaszewska 
Data emisji: 
20.04.2021
Godzina emisji: 
17.45

kr

Czytaj także

Marzenia mieszczuchów o zieleni

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 18:30
Mieszkańcy wielu miast w Polsce, ale nie tylko, walczą o zachowanie skrawków naturalnej przyrody. Nie pragną kolejnych placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu, ale kawałka natury, gdzie chcą spędzać czas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bloki w środku miasta ogrodu

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 20:25
Jak w Polsce obchodzi się prawo? Jakich sposobów używają deweloperzy, aby ominąć przepisy? Co zrobić, gdy pod naszym domem zaczyna się budowa i powstaje apartamentowiec, który zasłania nam świat?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z sową w tle" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 09:10
Sowy przez wieki budziły w ludziach strach. Uważano je za wcielenie złych mocy, posądzano o wykradanie dusz, pożary i zarazy. W literaturze towarzyszyły obrzędom czarownic. Ludzie się ich bali, więc często płonęły na stosach. W czasach starożytnych uważane były za ptaki mądrości i mocy. W czasach współczesnych sowy znów symbolizują mądrość. Ich wizerunki używane są w tzw. zoopedagogice.
rozwiń zwiń