Góry są zawsze groźne [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 18:15
Seria dramatycznych wypadków i kilka ofiar śmiertelnych to dotychczasowy bilans tej zimy w Tatrach. Pod lawiną zginęła dwójka narciarzy, ale także inne wydarzenia niosły za sobą tragiczne wypadki. To po raz kolejny pokazuje, jakie skutki niesie ze sobą brawura i bezmyślność. Dlaczego mimo ostrzeżeń i edukacji w Tatrach wciąż giną ludzie? 
W górach panują trudne warunki dla turystów
W górach panują trudne warunki dla turystówFoto: Maciej Dobek

Mimo pandemii, w ostatnich miesiącach ruch na górskich szlakach był spory. Wielu turystów ma stanowczo za małe umiejętności i wiedzę, aby porywać się na wyprawy w strefę wysokogórską. Niestety, mimo to ruszają na szlak, a co gorsza zdarza się i tak, że z niego schodzą, bo "bez trudu dadzą sobie radę"...


Posłuchaj
12:11 TROJKA Reportaz 2021_04_21 17-43-36.mp3 Nierozsądni turyści (Reportaż/Trójka)

 

– Niektóre cele są zbyt ambitne: ludzie nie chcą "przebywać" w górach, ale chcą "zaliczyć" jakiś punkt, najlepiej najwyższy, czyli Rysy – tłumaczy naczelnik TOPR, Jan Krzysztof. – Widać, że nie jest jeszcze tak, że ludzie mają wiedzę, korzystają z tej wiedzy, oceniają ryzyko – dodaje.

– 13 stycznia po drugiej w nocy do TOPR dotarła informacja od pana, który wybrał się dnia poprzedniego na samotną wycieczkę na Cubrynę. Wiał silny wiatr, przyszła mgła bardzo ograniczająca widoczność. Próbując schodzić pomylił się i wszedł w teren, który już go nigdzie nie puszczał – opowiada Adam Marasek, ratownik TOPR. – Po całym dniu wędrówki zaczął opadać z sił, próbował wykopać jamę, gdzie mniej by wiało, zaczął się mocno wychładzać – opisuje dramatyczną sytuację.

Kiedy zrobiło się jasno i pułap chmur się podniósł, czyli ok. godz. 9, wystartował helikopter, który odnalazł zaginionego. Mężczyzna został podniesiony na pokład i odtransportowany do szpitala.

– Ludzie mają w sobie niewytłumaczalną dla mnie frywolność: pójdę i spróbuję, a jak będzie ciemno i zimno, to zadzwonię po TOPR. A on nie powinien być na każde wezwanie do skręconej nogi albo kiedy ludzie boją się zejść po ciemku – komentuje Katarzyna Pabian, narciarka skiturowa. – Horská záchranná služba (słowacki odpowiednik TOPR) przy takich akcjach pobiera opłaty. Uważam, że tak powinno być i u nas: to przecież bardzo duże ryzyko, bardzo duża odpowiedzialność i bardzo wysokie koszty – tłumaczy.


***

Tytuł reportażu: Nierozsądni turyści
Autor reportażu: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 21.04.2021
Godzina emisji: 17.43

pr

Czytaj także

Deszcze i upały w Tatrach – jak je przetrwać?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 08:20
Koniec sierpnia to tradycyjnie koniec sezonu turystycznego w Tatrach. Mimo pandemii na tatrzańskich szlakach widać prawdziwe tłumy. Ilość turystów przekłada się na ilość wypadków, które mają miejsce w Tatrach – tylko w ostatnim czasie zginęły dwie osoby. O to, jakich błędów uniknąć, zapytaliśmy ratowników TOPR-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakopane w czasach pandemii – posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 18:50
Częściowe zniesienie lockdownu dla branży turystycznej zakończyło się w pierwszy "wolny" weekend wielką spontaniczną imprezą na zakopiańskich Krupówkach. Nie pomogły wcześniejsze apele ani zapowiedzi karania tych, którzy będą łamać zasady reżimu sanitarnego: setki turystów zgromadziły się na deptaku, aby w ten sposób świętować możliwość przyjazdu w Tatry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wołanie w górach" - reportaż Przemysława Bolechowskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 07:30
Seria wypadków lawinowych tej zimy w Tatrach i kilka ofiar śmiertelnych po raz kolejny pokazuje jak tragiczna w skutkach potrafi być brawura i bezmyślność. 
rozwiń zwiń