Żona Ryszarda Szurkowskiego pomaga poszkodowanym kolarkom [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 18:00
Ryszard Szurkowski to legenda polskiego kolarstwa: dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata oraz dwunastokrotny mistrz Polski. Po zakończeniu kariery zawodniczej wciąż był związany z kolarstwem jako trener, działacz sportowy. Zmarł w lutym 2021 roku w wyniku choroby nowotworowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

RYszard Szurkowski 1200.jpg
Ryszard Szurkowski: wspomnienie o kolarskim mistrzu

Katarzyna Konwa i Rita Malinkiewicz to kolarki, w które podczas treningu uderzył samochód. Kobiety cudem uszły z życiem, jednak wciąż potrzebują rehabilitacji. Aby pomóc, Iwona Arkuszewska-Szurkowska, żona Ryszarda Szurkowskiego, zdecydowała się przekazać im sprzęt, którego używał jej mąż, kiedy sam uległ groźnemu wypadkowi.


Posłuchaj
10:10 2021_04_27 17_32_02_PR3_Reportaz.mp3 Być potrzebnym (Reportaż/Trójka)

Do wypadku pana Ryszarda doszło w Kolonii 10 czerwca 2018, podczas jednego z wyścigów organizowanych dla tzw. weteranów. Polski kolarz trafił natychmiast do szpitala i przeszedł kilka operacji. Sprzęt rehabilitacyjny, którego później używał, trafił do potrzebujących go kolarek.

– To było trudne emocjonalnie, bo jednak nie mieliśmy dużo czasu, aby się tym sprzętem w pełni nacieszyć. Ale widać było, że ćwiczył na nim z bardzo dużym zaangażowaniem – wspomina pani Iwona Arkuszewska-Szurkowska. – Samo przekazanie było bardzo emocjonalne, bo wszystkie rzeczy, które są u nas w mieszkaniu, z czymś się kojarzą. I ten sprzęt kojarzył mi się z ćwiczącym, walczącym o powrót do zdrowia mężem – dodaje.

Pani Iwona nie miała jednak żadnych wątpliwości i ani chwili się nie wahała: – Wiedzieliśmy o tym wypadku i wiem, że mąż też się bardzo tym przejął – opowiada. – Wiele osób nie ma takich możliwości, aby zafundować sobie sprzęt, czasem nawet najprostszy. W takiej sytuacji pomoc jest ważna i cenna. Myślę, że każdy, kto był w podobnej sytuacji, zrobiłby to samo – mówi.


***

Tytuł reportażu: Być potrzebnym
Autorka reportażu: 
Joanna Bogusławska
Data emisji:
27.04.2021
Godzina emisji:
17.45

pr

Czytaj także

Korsyka w ekstremalnym wymiarze

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 14:45
Małgorzata Czeczott, Artur Kurek, Mateusz Niedbała i Kuba Zwoliński jesienią wzięli udział w ekstremalnym rajdzie przygodowym na Korsyce. Mieli do pokonania dystans ok. 300 km. biegów górskich, pływania wpław w morzu, wspinaczki i innych tego typu dyscyplin. Zespół zajął trzecie miejsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez rywalizacji"– posłuchaj reportażu Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 14:32
Ludzie drugiego planu stali się bohaterami. Najgroźniejsza góra świata – K2 – została zdobyta zimą. Dokonali tego Szerpowie – nepalscy tragarze, którzy na co dzień pomagają wnosić sprzęt oraz żywność do kolejnych baz. Co o nich wiemy i jak wygląda ich życie? – o tym w reportażu Joanny Bogusławskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podniebna historia pani Pauliny. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 18:00
Paulina Różyło-Nowicka jest pilotem: lata jako pierwszy oficer samolotu rejsowego Airbus A320. Doświadczenie zdobywała w Stanach Zjednoczonych, gdzie wyjeżdżała, aby pracować. Zarobione pieniądze wydawała właśnie na latanie. W Polsce była pilotem oblatywaczem, ukończyła szkolenie z akrobacji samolotowej. Jest również instruktorem samolotowym.
rozwiń zwiń