Przedwojenna Warszawa w kolorze. Jak powstał wyjątkowy film? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 14:30
Warszawski fotograf i informatyk, Mariusz Zając, nie marnował czasu spędzonego w domu z powodu pandemii. Wolny czas poświęcił starym zdjęciom i filmom dokumentującym stolicę. Za pomocą specjalnych programów komputerowych tchnął w nie nowe życie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/HappyRichStudio

W trakcie trwania pandemii COVID-19 bohater reportażu znalazł film pokolorowany przez Denisa Shiryaeva – był to pierwszy firm braci Lumière z wjazdu pociągu na stację w La Ciotat. – Zaintrygowała mnie technika, którą on to wykonał. Zrobił to przy pomocy programu komputerowego. Do tej pory wszystkie kolorowane filmy były wykonywane od początku do końca technikami ręcznymi. Półtora roku temu pojawiło się narzędzie, które ten proces mocno usprawnia – mówi Mariusz Zając, przyznając, że od razu zaczął się zastanawiać, jaki efekt można by uzyskać, stosując tę technikę do zdjęć Warszawy, z której pochodzi. 

Posłuchaj
10:15 _PR3_AAC 2021_04_28-17-45-57 reportaz.mp3 Życie zatrzymane w kadrze. Przedwojenna Warszawa w kolorze (Reportaż/Trójka)

 

Deoldify videos/[DeOldified] Arrival of a Train at La Ciotat (The Lumière Brothers, 1896)  

Gdy podzielił się efektami swojej pracy na portalu społecznościowym, pojawiły się pierwsze telefony od osób oczarowanych jego pracą, co sprawiło, że postanowił szukać dalszych możliwości rozwoju. – Zacząłem się interesować tą tematyką, szukać kolejnych zdjęć, bo bardzo istotna jest jakość skanów – wyjaśnia. Z czasem postanowił pokolorować film. Pierwsze efekty nie wzbudziły u autora entuzjazmu. Fragmenty mniej udane, o nienaturalnej kolorystyce, zasłonił prezentacją zdjęć, łącząc w swojej pracy elementy statyczne i ruchome. 

PRZEDWOJENNA WARSZAWA W KOLORZE | WARSAW 1939 | REMASTERING CYFROWY / Z A J A C F O T O . C O M

Dzięki żmudnej pracy i aplikacjom opierającym się na sztucznej inteligencji stworzył świat, który już nie istnieje, pokazując piękno miasta z 1939 roku w całej krasie. – Jest to zlepek fragmentów filmów różnych autorów – dodaje Mariusz Zając. Obecnie trwają przygotowania do powstania pierwszej w Polsce cyfrowej galerii, która będzie się mieścić w budynku fabryki Norblina. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł reportażu: "Kolorowe miasto" 
Autorka reportażu: Grażyna Wielowieyska 
Data emisji: 28.04.2021
Godzina emisji: 17.45

gs


Czytaj także

Seans w zupełnie starym stylu. Reportaż

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 14:35
W dobie coraz szybszego internetu, platform streamingowych i filmów jakości 4K albo i lepiej, wciąż są ludzie, którzy chcą przeżyć seans w starym stylu. To znaczy na wiekowym telewizorze kineskopowym obejrzeć film puszczany z kasety VHS. Dodatkowe atrakcje – rytuał wkładania kasety do magnetowidu, charakterystyczny szum przesuwającej się taśmy, zakłócenia obrazu i stres, czy kaseta się nie zatnie – wliczone są w cenę (niewysoką) biletu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko zaczyna się od rozmowy (i uważnego słuchania)

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 17:50
Właściciel firmy, samotna staruszka, student... W milczeniu i stresie próbują radzić sobie z sytuacją, w której się znaleźli. Czasem jest to nieudana działalność gospodarcza, czasem kolejny kredyt, choroba czy tak jak teraz – pandemia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na wspólnym kawałku ziemi. Ogrody społeczne [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 17:57
W wielu miastach w Europie i w Polsce powstają tzw. ogrody społeczne. Na wspólnym kawałku ziemi tworzący nieformalne grupy mieszkańcy, ale także stowarzyszenia czy instytucje razem sieją i uprawiają warzywa. Takie projekty wyzwalają energię społeczną i integrują lokalną społeczność. Edukują, przyciągają całe rodziny do wspólnego uprawiania ogródka. 
rozwiń zwiń