"Pan Tadeusz" na więziennym spacerniaku – matury wczoraj i dziś. Reportaż

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 18:00
O pokoleniu, które uczy się zdalnie i podchodzi do matur w pandemii, mówi się czasem "stracone pokolenie". Zapomina się często, że na przestrzeni lat matury były zdawane w różnych warunkach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/CAF/Wdowiński

Posłuchaj
11:12 Reportaz Trojka 2021_05_04-17-45-53.mp3 "Wczoraj i dziś" – reportaż Jakuba Tarki (Reportaż/Trójka)

 

Historia przerwanego egzaminu

Danuta Brzosko-Mędryk (1921 - 2015) lekarka stomatolog i autorka będącej wspomnieniami z obozu koncentracyjnego książki "Niebo bez ptaków", jeden z egzaminów maturalnych zdawała pewnego słonecznego, lipcowego poranka 1940 roku. – Zdawałam najpierw historię, a potem łacinę – możemy usłyszeć w archiwalnym nagraniu. – W momencie kiedy zrobiłam przerażoną minę, bo pani Ewa Baderowa zadała mi pytanie, na które nie znałam odpowiedzi, rozległ się mocny dzwonek do drzwi i usłyszeliśmy głosy Niemców – wspominała.

Wszyscy zdający i egzaminatorzy zostali aresztowani i przewiezieni do więzienia na warszawskim Pawiaku. Nie oznaczało to jednak końca egzaminów, które kontynuowano na przywięziennym podwórku podczas regularnych, trwających zaledwie kwadrans, spacerów.  Wybrałam temat Malarskie koloryty w "Panu Tadeuszu" i zdawałam ten egzamin przez trzy dni. Mniej więcej po trzech tygodniach zostałyśmy zwolnione – powiedziała Danuta Brzosko-Mędryk.

Zainteresować życiem

Motywacje i chęć do nauki odnajdywano w sobie nawet w obozach śmierci. Jedną z osób, której głód i cierpienie nie przeszkodziły w zdobywaniu wykształcenia, była Stanisława Bafia (1924 - 2008), która po wojnie pracowała jako kierowniczka ds. pedagogicznych w Ośrodku Szkoleniowym Związku Spółdzielni Spożywców. Jak wspominała,  nauczanie odbywało się na apelach i w chwilach wolnych od pracy.

– Nauczanie w obozie wynikało z propozycji obozowego podziemia, które chciało nas zająć innymi myślami, zainteresować życiem i przygotować do przyszłego życia. Znalazło się dużo osób, które znały cały program nauczania na pamięć. Nasze nauczanie skończyło się maturą w obozie – opowiadała.

Gustaw Herling-Grudziński i Harry Potter

Poprzednie pokolenia radziły sobie z maturą w nawet bardzo niesprzyjających warunkach i wcale nie były to pokolenia stracone. Dlaczego to współczesne, "pandemiczne" miałyby być gorsze? Według polonistki Aleksandry Radeckiej za ten stan rzeczy odpowiada zbyt ograniczona lista lektur i niewielki poziom erudycji dzisiejszej młodzieży.

– Nie mówię o grupie wybitnych humanistów, bo oni będą czytali w każdej rzeczywistości. Mówię o przeciętnym Kowalskim. To przykre, ale niektórzy zatrzymują się na literaturze z czasów dzieciństwa. Jak można połączyć Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z Harrym Potterem? Okazuje się, że dla ucznia to jest to samo. To jest przerażające – stwierdza pedagog. 

***

Tytuł reportażu: "Wczoraj i dziś"
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 04.05.2021
Godzina emisji: 17.45

kr

 

Czytaj także

Bezdomny specjalista od bezdomności. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 18:00
Przez ponad 20 lat Paweł Ilecki był osobą bezdomną, a obecnie jest specjalistą od bezdomności. W Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego pisze pracę doktorską o środowisku ludzi bezdomnych. Mieszka w Domu Pomocy Społecznej na warszawskiej Ochocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż "Nick na przekór pandemii" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 18:00
Nick Sinckler to amerykański wokalista, który od kilkunastu lat mieszka w Polsce i rozwija karierę muzyczną. Trzy lata temu wydał debiutancki album "11 x 11"  – płytę w pełni polskojęzyczną. Czas pandemii był dla niego, jak dla wielu muzyków, wielkim sprawdzianem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mickiewicz bohaterem wyjątkowego muralu we Wrocławiu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 18:15
Wrocławska dzielnica, która słynie z murali, wzbogaciła się o kolejny malunek. Z okazji nadchodzącego 75-lecia Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu szkoła zleciła namalowanie podobizny swojego patrona. Ciekawostką jest fakt, że realizując projekt, korzystano z farb pochłaniających smog.
rozwiń zwiń