"Maj kołem się toczył". Historia Wyścigu Pokoju w reportażu Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 18:00
Pierwszy Wyścig Pokoju odbył się w 1948 roku i od razu zawładnął wyobraźnią i sercami kibiców. Był sportowym i społecznym fenomenem.
XIV Międzynarodowy Kolarski Wyścig Pokoju. Zawodnicy wjeżdżający na płytę  Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego (Warszawa).
XIV Międzynarodowy Kolarski Wyścig Pokoju. Zawodnicy wjeżdżający na płytę Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego (Warszawa). Foto: Siemaszko Zbyszko/NAC

Posłuchaj
12:04 Trojka Reportaż 2021_05_06-17-44-13.mp3 Rowerowe marzenia (Reportaż/Trójka)

 

Święto narodowe

Przez dwa majowe tygodnie cała Polska śledziła rywalizację kolarzy, słuchając emocjonujących relacji - najpierw w radiu, a później w telewizji - oraz dopingując sportowców bezpośrednio na trasie. - To było święto narodowe. Wyścig Pokoju nie miał konkurencji. O zachodnich wyścigach jak Tour de France czy Giro d’Italia w ogóle się nie mówiło, bo Trybuna Ludu o nich nie pisała – wspomina ze śmiechem Czesław Lang, dziś wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata.

szurkowski pap 1200.jpg
"Król roweru". Ryszard Szurkowski we wspomnieniach. Reportaż

Szum rowerowych gum

Po zwycięstwie w 1956 roku Stacha Królaka każdy chłopiec chciał wziąć kiedyś udział w prawdziwej rywalizacji i być jak on. Podobne marzenia rozbudzał po latach Ryszard Szurkowski. Niektórym – dzięki Wyścigowi i tym dziecięcym marzeniom – się udało. Jednym ze sportowców, którzy być może nigdy nie wsiedliby na sportowy rower, gdyby nie Wyścig, jest Lech Piasecki.

– Ojciec zabierał mnie i brata na górkę za miasto, gdzie obserwowaliśmy przejeżdżający peleton. Szum rowerowych gum, łańcuchów i zębatek wprowadzał nas w niezapomniany nastrój. Wtedy zapragnąłem być kolarzem – mówi Piasecki, który w 1985 roku zwyciężył w Wyścigu Pokoju w żółtej koszulce lidera.

Pocztówki z przeszłości- Wyścig Pokoju/UMK TV

Ostatni Wyścig Pokoju odbył się w 2006 roku. Pozostają wspomnienia i nadzieja, że być może – podobny wyścig znów przejedzie przez nasze miasto lub wieś?

W reportażu  "Maj kołem się toczył" oprócz Czesława Langa i Lecha Piaseckiego wypowiedzieli się dziennikarze i komentatorzy sportowi Henryk Urbaś i Tomasz Tomaszewski.

***

Tytuł reportażu: "Maj kołem się toczył"
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 06.05.2021
Godzina emisji: 17.45

kr


Czytaj także

Kilimandżaro – szczyt Aleksandra Doby. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 18:15
Aleksander Doba – wybitny polski podróżnik, który jako pierwszy człowiek na świecie samotnie przemierzył kajakiem Atlantyk. Zrobił to trzykrotnie! Niespodziewanie zmarł 22 lutego tego roku, tuż po wejściu na szczyt Kilimandżaro, najwyższej góry Afryki. Zdobycie jej było jego marzeniem. Posłuchaj reportażu Małgorzaty Wosiek! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Góry są zawsze groźne [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 18:15
Seria dramatycznych wypadków i kilka ofiar śmiertelnych to dotychczasowy bilans tej zimy w Tatrach. Pod lawiną zginęła dwójka narciarzy, ale także inne wydarzenia niosły za sobą tragiczne wypadki. To po raz kolejny pokazuje, jakie skutki niesie ze sobą brawura i bezmyślność. Dlaczego mimo ostrzeżeń i edukacji w Tatrach wciąż giną ludzie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żona Ryszarda Szurkowskiego pomaga poszkodowanym kolarkom [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 18:00
Ryszard Szurkowski to legenda polskiego kolarstwa: dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata oraz dwunastokrotny mistrz Polski. Po zakończeniu kariery zawodniczej wciąż był związany z kolarstwem jako trener, działacz sportowy. Zmarł w lutym 2021 roku w wyniku choroby nowotworowej.
rozwiń zwiń