Przepłynąć, by pomóc. Reportaż "Rzeka nadziei" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 18:00
"1047dla" to akcja wymyślona przez Damiana Ligockiego. Jej celem jest niesienie pomocy weteranom wojennym, chorym lub żołnierzom po wypadkach. Zaangażowani w inicjatywę, już wiele razy przepłynęli Wisłę, by zebrać środki dla poszkodowanych wojskowych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Już po raz trzeci weterani wojenni kajakami przepłyną 1047 km, by pomóc choremu chłopcu. Uczestnicy popłyną od źródeł aż do ujścia Wisły w Bałtyku. Zebrane środki przekażą na rehabilitację Arka. 

Posłuchaj
10:16 PR3_MPLS 2021_05_19-17-45-44_reportaż.mp3 "Rzeka nadziei" (Trójka/Reportaż)

 

– Jesteśmy po to, by służyć ojczyźnie. A gdy jesteśmy poza służbą, staramy się pomóc tym, którzy tego potrzebują. W poprzednim roku płynęliśmy dla kolegi żołnierza, Piotrka. Płynęliśmy z falą powodziową. Wisła miała wtedy o 3 metry więcej wody niż teraz. Nauczyła nas szacunku i pokory. Poprzewracała nas już na górnym odcinku. W tym roku płyniemy dla Arka. Podróżujemy ze specjalnym banerem, który przedstawia chłopca.

– Mieszkamy w Chełmnie. W poprzednim roku czekaliśmy na żołnierzy na brzegu z ciepłym posiłkiem. W tym roku zadzwonił do mnie Damian, założyciel akcji i powiedział, że płyną dla Arka. Rozpłakałam się ze szczęścia – mówiła Joanna, mama chłopca. 

Więcej o akcji, jej przebiegu i szczególnym znaczeniu usłyszeć można w reportażu "Rzeka nadziei" autorstwa Urszuli Żółtkowskiej-Tomaszewskiej 

***

Tytuł reportażu: "Rzeka nadziei"
Autorzy reportażu: 
Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej
Data emisji: 
19.05.2020
Godzina emisji: 
17.45

zch