Reportaż "Cesarzowa lodów z Wrocławia" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 18:55
Pani Anna Barton niemal od pół wieku zapewnia wrocławianom smakowitą, lodową ochłodę. Potrafi kręcić lody jak mało kto i nie ma w tym stwierdzeniu żadnego podtekstu. Ma na nie swój własny, kręcony przez 50 lat przepis. Bez żadnego kręcenia zapewnia natomiast, że nigdy się nie poddaje ani nie załamuje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Tyler Olson

Z samego płaczu nic nie będzie

Zanim Anna Barton została bizneswoman i właścicielką wytwórni lodów, przez 15 lat pracowała jako pielęgniarka. O zmianie profesji zadecydował przypadek. – Zostałam sama z dwójką dzieci, a pensje pielęgniarskie były bardzo małe. Komornicy, z powodu długów mojego byłego męża, wynieśli wszystko z mojego domu. Usiadłam na pustej podłodze i zasnęłam, a gdy się obudziłam, pomyślałam: "Z samego płaczu nic nie będzie. Trzeba coś zrobić!".

W 1971 roku za pieniądze pożyczone od znajomych założyła swój pierwszy niewielki lokal – bar kawowy, gdzie można było zamówić także i lody (jeszcze nie własnej produkcji). – Dopiero gdy miałam swoją maszynę, poszłam do cukiernika i poprosiłam go o pokazanie, jak się robi lody. Pracowałam z nim przez dwa dni i tak się zaczęło – opowiada Anna Barton.

Posłuchaj
11:33 Reportaz Trojka 2021_06_02-18-40-50.mp3 Anna Barton o swoim życiu i lodowym królestwie w reportażu Macieja Sasa (Reportaż/Trójka)

 

Pogoda ducha i pyszne lody

Wkrótce wrocławska przedsiębiorczyni sztukę produkcji lodów opanowała do perfekcji i osiągnęła sukces, co nie powstrzymało jej przed zdobywaniem nowych doświadczeń. W latach 80. wyjechała do Australii – pierwszy raz po to, by odwiedzić syna, drugi raz – by rozpocząć tam nowy etap życia. Do powrotu do Polski skłoniły ją problemy zdrowotne. – Strasznie bolała mnie głowa. Mój mąż uważał, że nie odpowiada mi tamtejszy klimat – mówi bohaterka reportażu. Już w Polsce usłyszała diagnozę: guz mózgu. – Zoperowali mnie, no i przeżyłam – uśmiecha się. 

Kariera Anny Barton nie zawsze była pasmem sukcesów – na jej drodze pojawiały się przeszkody takie jak powódź, która nawiedziła Wrocław w 1997 roku, no i konkurenci z branży. Jednak, jak sama mówi, nigdy się nie załamuje. – Wspaniała, pełna pogody ducha i energii kobieta. Podziwiam ją za to, że przez tyle lat świetnie prowadzi tę firmę, a lody zawsze są pyszne – stwierdziła jej przyjaciółka.

Najlepsze lody we Wrocławiu są u mnie!!/Wrocław Nieoczywisty

***

Tytuł reportażu: "Cesarzowa lodów z Wrocławia"
Autor reportażu: Maciej Sas (Polskie Radio Wrocław)
Data emisji: 02.06.2021
Godzina emisji: 18.40

kr

Czytaj także

Tramwaj zwany Koterbską

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 14:30
Jeden z najnowszych wrocławskich tramwajów będzie miał na burcie nazwisko "Koterbska", dla uhonorowania zmarłej niedawno Marii Koterbskiej. Piosenkarka rozsławiła Wrocław, śpiewając "mkną po szynach niebieskie tramwaje...".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mickiewicz bohaterem wyjątkowego muralu we Wrocławiu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 18:15
Wrocławska dzielnica, która słynie z murali, wzbogaciła się o kolejny malunek. Z okazji nadchodzącego 75-lecia Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu szkoła zleciła namalowanie podobizny swojego patrona. Ciekawostką jest fakt, że realizując projekt, korzystano z farb pochłaniających smog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branża gastronomiczna wita po przerwie. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 17:59
Muzyka grana przez DJ-a, szampan i toast – tak niektóre restauracje, klubokawiarnie i bary przywitały swoich gości po długim zamknięciu. Choć nadal obowiązują w tych miejscach pewne obostrzenia, klienci z chęcią rezerwują miejsca oraz stoliki. Jak wyglądały przygotowania do ponownego otwarcia lokali? Co mówią o tym restauratorzy i goście, stęsknieni spotkań i rozmów na żywo? O tym w reportażu zatytułowanym "Wyczekiwany powrót". 
rozwiń zwiń