Dorastając z Chopinem – posłuchaj reportażu Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 19:00
W niedzielę, 6 czerwca, poznaliśmy zwycięzcę Alternatywy Konkursowej Polskiego Radia Chopin. To pierwsza edycja konkursu, który skierowany jest do pianistów poniżej 16. roku życia. Co sprawia, że muzyka Chopina kradnie serca młodych wirtuozów fortepianu z całego kraju?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Schnapps2012/Shutterstock

Lusławice Orkiestra Talentów pap_1200.jpg
Muzyczny dom i kuźnia talentów. Inspirujące Lusławice

– Odzew był kolosalny: udział wzięło 111 młodych pianistów. Natomiast musieliśmy przesłuchać bodaj 140 nagrań: kawał dobrej, harcerskiej roboty – mówi z uśmiechem przewodniczący jury, prof. Andrzej Ratusiński. Najmłodsza uczestniczka miała 8 lat, najstarsi – po 15 lat.


Posłuchaj
11:50 2021_06_07 18_43_12_PR3_Reportaz.mp3 Dorastając z Chopinem (Reportaż/Trójka)

– Konkurs, który nazwaliśmy Alternatywą Konkursową, jest to Konkurs Chopinowski dla pianistów zamieszkałych w Polsce w przedziale wiekowym od lat 6-7 do 16 – mówi prof. Ratusiński – Jest to więc pierwszy w historii Konkurs Chopinowski dla bardzo młodych pianistów, którzy nadesłali nam swoje nagrania – tłumaczy.

– Poziom był bardzo różny, ale większość nie reprezentowała takiego poziomu, jakiego byśmy oczekiwali. Inna sprawa, że to były dzieci, bardzo młodzi ludzie – ocenia uczestników przewodniczący jury. – Będziemy musieli wybrać jeszcze osobę, której przyznamy Grand Prix i to będzie dość trudny wybór – dodaje.

– Trzeba nagrać swoje wykonanie, a nie grać na żywo. To jest zupełnie inna determinacja, zupełnie inne przygotowanie – tłumaczy Przemysław Mrozik, zwycięzca kategorii konkursowej "polonez". – Nagrywaliśmy to kilka razy i następne nagranie było bardzo dobre. Na ostatnich linijkach zapomniałem całkiem tekstu, zapomniałem co potem zagrać, wiec jest lekki niedosyt. Ale i tak jestem bardzo zadowolony – przyznaje.

– Pracowałam ciężko i dużo, ale... zawsze jest ten efekt zaskoczenia, niezależnie od tego, ile pracy się wkłada – mówi Sonia Schwabe, zwyciężczyni kategorii konkursowych "etiuda" i "ballada". – Jednak czuję, że z tą etiudą, to było coś – stwierdza z uśmiechem satysfakcji.

– Najpierw był Bach, później pojawił się Chopin. I w wieku 8-9 lat poczułam, że to jest coś pięknego i że chcę to grać – opowiada o początkach swojej fascynacji polskim kompozytorem młoda pianistka. – Ta muzyka zawsze mnie przekonywała pod względem folkloru, ludowości. A oprócz tego gwałtownymi zmianami nastroju, gdzie z kołysanki do snu, kolędy przechodzimy w gwałtowny wybuch emocji – opisuje.

Sonia Schwabe zdobyła również Grand Prix pierwszej edycji Alternatywy Konkursowej Polskiego Radia Chopin. Jesienią zostanie zorganizowany koncert wszystkich laureatów.

Sonia Schwabe – Etiuda C-dur op. 10 nr 1/YouTube Polskie Radio Chopin


***

Tytuł reportażu: Dorastając z Chopinem
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 07.06
Godziny emisji: 18.43

pr

Czytaj także

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina świętuje urodziny Mistrza przez cały tydzień

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 12:34
Seria koncertów w Warszawie i Żelazowej Woli uczci 211. rocznicę przyjścia na świat najsłynniejszego polskiego kompozytora. Świętowanie zaczyna się już dziś i potrwa do przyszłego poniedziałku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podniebna historia pani Pauliny. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 18:00
Paulina Różyło-Nowicka jest pilotem: lata jako pierwszy oficer samolotu rejsowego Airbus A320. Doświadczenie zdobywała w Stanach Zjednoczonych, gdzie wyjeżdżała, aby pracować. Zarobione pieniądze wydawała właśnie na latanie. W Polsce była pilotem oblatywaczem, ukończyła szkolenie z akrobacji samolotowej. Jest również instruktorem samolotowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branża gastronomiczna wita po przerwie. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 17:59
Muzyka grana przez DJ-a, szampan i toast – tak niektóre restauracje, klubokawiarnie i bary przywitały swoich gości po długim zamknięciu. Choć nadal obowiązują w tych miejscach pewne obostrzenia, klienci z chęcią rezerwują miejsca oraz stoliki. Jak wyglądały przygotowania do ponownego otwarcia lokali? Co mówią o tym restauratorzy i goście, stęsknieni spotkań i rozmów na żywo? O tym w reportażu zatytułowanym "Wyczekiwany powrót". 
rozwiń zwiń