Reportaż "Promowe historie" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 19:00
Nazywały się m.in. "Balbina", "Filutek" i "Regina". Turyści odwiedzający Świnoujście przez ponad 30 lat korzystali z małych pasażerskich promów, kursujących między wyspami Uznam i Wolin. Czasy się zmieniają i małe, stare pasażerskie promy, pełne ludzkiego gwaru, śmiechu, przekomarzań zostały zastąpione przez te dużo większe, nowoczesne. Niektórzy twierdzą, że dzisiejsze statki nie mają duszy. Chyba coś w tym jest, skoro tylu ludzi nadal czuje sentyment do małego "Fafika".
Prom Bielik II
Prom Bielik IIFoto: PR

Posłuchaj
11:20 Trojka Reportaz 2021_06_08-18-43-16 (1).mp3 Wielka tęsknota za małym "Fafikiem" (Reportaż/Trójka)

 

Promem do pracy i z powrotem

Jedni wsiadali na prom, by wyruszyć w wielką podróż, a drudzy po to, by dotrzeć do pracy. – W tym czasie istniały duże zakłady pracy po stronie wyspy Wolin. Wszyscy ci ludzie rano musieli udać się do pracy przez kanał, a kiedy praca się kończyła, cała ta masa ludzi przemieszczała się z powrotem – wspomina niegdysiejszy pasażer. – Wszystko było w jednym pomieszczeniu i wszyscy się nawzajem widzieli. Na tych promach zawierało się szereg znajomości – dodaje.

kajak Shutterstock 1200.jpg
Przepłynąć, by pomóc. Reportaż "Rzeka nadziei" [POSŁUCHAJ]

Cały czas z ludźmi

Zawierane były nie tylko pomiędzy samymi pasażerami, ale i pomiędzy pasażerami a "motorniczymi". – Jest co wspominać, zwłaszcza bezpośredni kontakt z ludźmi – turystami, miejscowymi. Z ludźmi przebywało się praktycznie cały czas – mówi jeden z bohaterów reportażu, który latach 90. pracował na "Fafiku" i pozostałych promach – najpierw jako starszy marynarz, a później jako kapitan. 

Wymóg czasów

"Fafik" został zastąpiony przez większego i bardziej nowoczesnego "Bielika", który, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, nie posiada koła sterowego, co upodabniałoby go do dawnych statków. – Była stała załoga, przypisana danemu statkowi. Na Bielikach jest inaczej  są cztery zmiany, a w sezonie nawet pięć. To za duża rotacja ludzi, ale taki jest wymóg czasów. Jest inne przywiązanie do promu i do załóg. Nie ma duszy – ubolewa mężczyzna.

***

Tytuł reportażu: "Promowe historie"
Autorki reportażu: Agnieszka Suzanowicz i Małgorzata Moraczewska
Data emisji: 08.06.2021
Godzina emisji: 18.40

kr

Czytaj także

Podniebna historia pani Pauliny. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 18:00
Paulina Różyło-Nowicka jest pilotem: lata jako pierwszy oficer samolotu rejsowego Airbus A320. Doświadczenie zdobywała w Stanach Zjednoczonych, gdzie wyjeżdżała, aby pracować. Zarobione pieniądze wydawała właśnie na latanie. W Polsce była pilotem oblatywaczem, ukończyła szkolenie z akrobacji samolotowej. Jest również instruktorem samolotowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Góry są zawsze groźne [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 18:15
Seria dramatycznych wypadków i kilka ofiar śmiertelnych to dotychczasowy bilans tej zimy w Tatrach. Pod lawiną zginęła dwójka narciarzy, ale także inne wydarzenia niosły za sobą tragiczne wypadki. To po raz kolejny pokazuje, jakie skutki niesie ze sobą brawura i bezmyślność. Dlaczego mimo ostrzeżeń i edukacji w Tatrach wciąż giną ludzie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Maj kołem się toczył". Historia Wyścigu Pokoju w reportażu Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 18:00
Pierwszy Wyścig Pokoju odbył się w 1948 roku i od razu zawładnął wyobraźnią i sercami kibiców. Był sportowym i społecznym fenomenem.
rozwiń zwiń