Polskie ślady w Sankt Petersburgu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 15:17
Sankt Petersburg przez 200 lat był stolicą Imperium Rosyjskiego. Miasto miało być symbolem potęgi państwa rosyjskiego i pomostem między kulturami Wschodu i Zachodu. – Piotr Wielki, który założył Petersburg w 1703 roku, chciał zrobić z niego drzwi – albo okno, jak mówi się po rosyjsku – do Europy. Od samego początku zapraszał do nowego miasta specjalistów z różnych dziedzin. Przyjeżdżali również Polacy. Z dokumentów parafii katolickiej w Petersburgu wynika, że pierwszym proboszczem był prawdopodobnie Polak, jezuita Daniel Żeromski – opowiada polonijny dziennikarz Michał Fatiejew. 
Sankt Petersburg
Sankt PetersburgFoto: Shutterstock.com/FOTOGRIN

Piotr Wielki 1200.jpg
Piotr I Wielki – brutalny despota i reformator Rosji

– Każdy Polak, który choć raz widział Petersburg, spostrzegł też na pewno Twierdzę Pietropawłowską i most zwodzony, tzw. Most Pałacowy. Chyba mało kto wie, że architektem tego mostu jest Andrzej Pszenicki, który mieszkał tu i studiował. Po odzyskaniu niepodległości wyjechał do Polski, do Warszawy i był rektorem stołecznej Politechniki. Inny z polskich architektów – Stanisław Kierbedź – był autorem pierwszego stałego mostu na Newie. Także Warszawa to jemu właśnie zawdzięczała swoją pierwszą stalową przeprawę przez Wisłę – most Kierbedzia wysadzony podczas II wojny światowej i nieodbudowany w dawnej formie.


Posłuchaj
06:12 _PR3_AAC 2021_06_23-14-44-09 reportaz cz 1.mp3 Polskie ślady w Sankt Petersburgu cz. 1 (Reportaż/Trójka)

 

Most Pałacowy, fot. Shutterstock.com/FOTOGRIN Most Pałacowy, fot. Shutterstock.com/FOTOGRIN

Joanna Czeczott 1200.jpg
Joanna Czeczott: Petersburg powstał jako zaprzeczenie Rosji

W mieście nad Newą, często nie z własnej woli, mieszkało wielu znamienitych Polaków. Polskie ślady odnajdziemy w każdym zakątku Petersburga, także na Wyspie Krestowskiej, gdzie zlokalizowane jest boisko piłkarskie, na którym rozgrywane są spotkania Euro 2020. Zapewne niewielu sympatyków futbolu wie, że właśnie tu ponad 100 lat temu Polacy mieszkający w carskim Petersburgu grali w piłkę nożną i mieli własny klub – Sokół.

Posłuchaj
05:09 _PR3_AAC 2021_06_23-14-44-09 reportaz cz 2.mp3 Polskie ślady w Sankt Petersburgu cz.2 (Reportaż/Trójka)

 

Część kibiców przylatujących do Rosji dopingować polską reprezentację, która po zaciętej walce do ostatnich minut ostatecznie uległa Szwedom 3:2, zdecydowała się poświęcić swój pozameczowy czas na zwiedzanie miasta. – Miasto robi ogromne wrażenie. Jest bardzo czyste. Muszę powiedzieć, że my jako kibice i Polacy jesteśmy tutaj bardzo dobrze traktowani przez obsługę hoteli, w restauracjach – opowiada jeden z rozmówców Macieja Jastrzębskiego. Kibciów zachwyca m.in. architektura, zbieżna z naszymi wyobrażeniami o carskich budowlach i jednocześnie górująca swoim ogromem nad ulicami.

Polscy kibice przed meczem grupy E ze Szwecją 23.06.2021, fot.  PAP/Adam Warżawa Polscy kibice przed meczem grupy E ze Szwecją 23.06.2021, fot. PAP/Adam Warżawa

Razem z Maciejem Jastrzębskim mieliśmy w trakcie realizacji reportażu szansę usiąść na ławeczce w kościele Świętego Stanisława Biskupa, na której siadał Adam Mickiewicz, słuchaliśmy opowieści o Polce, która stała się królową najpierw petersburskiej, a później radzieckiej estrady, i wspominaliśmy polskiego kompozytora, który powinien, a jednak nigdy nie był w Sankt Petersburgu. W czasie spaceru ulicami rosyjskiego miasta rozmawialiśmy także o pierwszym rosyjskim hymnie, którego autorem był Polak – Józef Kozłowski. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł reportażu: Petersburg namalowany polską ręką
Autor reportażu: Maciej Jastrzębski 
Data emisji: 23.06.2021
Godzina emisji: 14.44, 15.17

gs

Czytaj także

Blokada Leningradu – miasto skazane na śmierć

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 05:45
10 lipca 1941 roku rozpoczęła się bitwa o Leningrad i oblężenia miasta przez wojska niemieckie, które niemalże całkowicie odcięły miasto od reszty kraju. Blokada miasta trwała prawie 900 dni. Rosjanie okupili swoje bohaterstwo milionem ofiar, z których większość zmarła z głodu lub mrozu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uciekli spod bomb. Polacy z Donbasu rozpoczynają nowe życie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 10:59
Prawie 180 naszych rodaków przyjechało do Polski z ogarniętego wojną Donbasu. - Tam jest teraz bardzo niebezpiecznie, tutaj nie czujemy strachu - podkreślają zgodnie uchodźcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dekabryści - dzieci 1812 roku

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 05:50
- Nie potrafię w objęciach rozkoszy, wśród klęski, sromotnej bezczynności trawić młodych dni. Pozwalać, aby dusza wygasła mi pod samowładztwa jarzmem ciężkim – pisał w wierszu jeden z dekabrystów.
rozwiń zwiń