Reportaż "Kieślowski i my". 80. rocznica urodzin reżysera [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reportaż "Kieślowski i my". 80. rocznica urodzin reżysera [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie Krzysztofa Kieślowskiego wyświetlone podczas premiery zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Amator" z 1979 roku. Warszawa, 8 stycznia 2016 roku. Foto: Radosław Nawrocki/Forum

"Trzy kolory", "Dekalog", "Gadające głowy" – to tylko niektóre z nagradzanych filmów Krzysztofa Kieślowskiego. 27 czerwca reżyser świętowałby swoje 80. urodziny. Co o jego pracach mówią współcześni, młodzi reżyserzy i pasjonaci kina? Jak twórca zapisał się w pamięci członków swojej rodziny? 

Posłuchaj

12:14
"Kieślowski i my" – reportaż Antoniego Rokickiego (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Z sali baletowej do Hollywood

Krzysztof Kieślowski to polski reżyser i scenarzysta filmowy. Karierę rozpoczynał od filmów dokumentalnych. W debiucie "Siedem kobiet w różnym wieku" przyglądał się życiu tancerek baletowych, w "Dworcu" pokazał, jak wyglądał przeciętny dzień na warszawskim Dworcu Centralnym, a w słynnych dziś "Gadających głowach" zawarł odpowiedzi na pytania dotyczące marzeń i priorytetów Polaków. Z czasem zaangażował się w twórczość fabularną, która pod koniec życia zaprowadziła go do Hollywood. Zanim zmarł w 1996 roku, po przebytej operacji serca, stworzył niezliczone dzieła, które do dzisiaj zostawiają swój ślad na życiu i twórczości wielu młodych artystów.

– Wiele osób ma wrażenie, że Krzysztof Kieślowski odegrał w ich życiu jakąś ważną rolę, mimo że się w ogóle nie spotkali. A mówię o ludziach zupełnie egzotycznych, jak mój kolega – hinduski reżyser, czy jak moja koleżanka z Grecji. Pierwszą rzeczą, którą chciała zobaczyć po przyjeździe do Warszawy, było osiedle z "Dekalogu" – powiedział w reportażu Antoniego Rokickiego reżyser i scenarzysta Jakub Pączek. 

Kieślowski nadal aktualny i potrzebny

Wspomniany "Dekalog" i "Gadające głowy" swoim studentom pokazuje dziennikarz Stanisław Zawieśliński. – Pierwsza część "Dekalogu" robi nieprawdopodobne wrażenie  bardzo często odbywają się dyskusje na ten temat. Proszę ich też, żeby zrobili własne, aktualne "Gadające głowy". Rezultaty są bardzo ciekawe. Nie sądzili, że przy pomocy tak prostych pytań można uzyskać tyle ciekawych informacji o życiu społecznym, o naszych dążeniach i tęsknotach – mówi dokumentalista oraz autor biografii Kieślowskiego

– Myślę, że Krzysztof by się zdziwił, jak wielu ludziom jest dziś potrzebny – przyznaje Maria Kieślowska, żona reżysera. – Na jego grobie często znajduję listy z całego świata, na przykład z Japonii. Są też kartki z wierszami, spowiedzią z życia, zdjęcia, fragmenty scenariuszy... To bardzo wzruszające – dodaje.

W reportażu można usłyszeć także archiwalne wypowiedzi Krzysztofa Kieślowskiego z archiwum Polskiego Radia. 

Krzysztof Kieślowski - wspomnienia współpracowników/SFPorgPL

***

Tytuł reportażu: "Kieślowski i my"
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 29.06.2021
Godzina emisji: 18.40

kr

Polecane