Przepłynie Kanał La Manche, by pomóc dzieciom. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 19:00
Piotr Biankowski to były rugbista Arki Gdynia, dziś triathlonista i jeden z najlepszych na świecie pływaków ekstremalnych. Podejmie próbę przepłynięcia Kanału La Manche.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Piotr Biankowski zmierzy się z silnymi prądami, lodowatą wodą, skurczami mięśni i ogromnym zmęczeniem. Podejmie się tego wyzwania w szczytnym celu, uruchamiając zbiórkę na rzecz podopiecznych Fundacji Ronalda McDonalda, która zbudowała kolejny dom dla rodziców dzieci przebywających w szpitalu.

 Piotr wziął udział w spotkaniu "Hej, dzieciaki, winter swimmer  kto to taki?". Ubrany tylko w jeansy, przed nim przezroczysty pojemnik wypełniony kostkami lodu. Na oczach dzieci zmierzył temperaturę w tym zbiorniku, miała 1 stopień. Zanurzył się cały, łącznie z głową. Podczas spotkania opowiadał dzieciom, dlaczego ludzie nie pływają w bardzo zimnej wodzie, jak można nauczyć się pływać, jak zimno pomaga człowiekowi się hartować i co czuje organizm, któremu zaczyna być za zimno  wspomina przedstawicielka fundacji i dodaje, że Piotr Biankowski podejmuje się niesamowitych rzeczy, by zwrócić uwagę wszystkich, że pomoc dzieciom to nasza wspólna sprawa.


Posłuchaj
11:44 TROJKA Reportaz 2021_07_01-18-42-09.mp3 Pływa w lodowatej wodzie i pomaga. Jak Piotr Biankowski łączy pasję i szczytne cele (Reportaż/Trójka)

 

Kanał La Manche to najbardziej ruchliwy szlak wodny na świecie. Codziennie przepływa przez niego ponad 500 statków. Najkrótsza odległość między brytyjskim Dover a francuskim Calais wynosi 33,1 kilometra. Pływacy muszą się zmierzyć z silnymi prądami morskimi, co powoduje, że zamiast prostej linii mają do pokonania co najmniej 40-kilometrową trasę w kształcie litery "S". Do tej pory tego wyczynu dokonało 1400 osób (mniej niż weszło na Mt Everest) z całego świata, w tym kilkoro Polaków.  

Piotr Biankowski Gdańsk - Hel wpław / Piotr Biankowski

 Piotr ma płynąć z Dover do Calais. To zadanie bardzo trudne. Trzeba rozumieć, co tam się dzieje: że woda ma niecałe 16 stopni, że to może zająć kilka godzin, że na końcu są prądy i trzeba być bardzo silnym, żeby nie płynąć do tyłu  słyszymy w reportażu.

Piotr Biankowski to były rugbista Arki Gdynia, dziś triathlonista i jeden z najlepszych na świecie pływaków ekstremalnych. Ma na swoim koncie m.in. pokonanie Lodowej Mili (w temperaturze 1,2 stopnia), brązowy medal mistrzostw świata i trzecie miejsce w pucharze świata w sezonie 2019/20. Jest mistrzem w lodowym pływaniu, przełamującym bariery zimna, wytrzymałości, szybkości. Organizuje zawody Gdynia Winter Swimming Cup, w których startuje światowa czołówka zawodników specjalizujących się w zimowym pływaniu ekstremalnym.

BFI Talks | #15 Piotr Biankowski | Winter swimming czyli lodowe pływanie / BFI Logistics

 On tanio skóry nie sprzeda, to mistrz  mówią zgodnie rozmówcy Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej, dopingujący Piotra Białkowskiego przed czekającym go wyzwaniem.  

***

Tytuł reportażu: "Ekstremalny"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 01.07.2021
Godzina emisji: 18.45

mat. promocyjne/mk

Czytaj także

Jak dodać dzieciom skrzydeł?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 23:15
Jak wspomagać ich rozwój, budować poczucie wartości, budzić ciekawość świata, pasje i chęć do zdobywania wiedzy. Przyjrzymy się temu przez pryzmat ponad 100-letnich doświadczeń Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. To najstarsza nie tylko w Polsce, ale i w Europie organizacja działająca na rzecz dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żadne dziecko nie jest za daleko, żeby mu pomóc"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 17:20
16 czerwca już po raz 30. przypada Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim. W pomoc można się włączyć już teraz, z poziomu własnego fotela. Jak to zrobić, podpowiada dr Monika Kacprzak rzecznik prasowy UNICEF Polska.
rozwiń zwiń