"Ekstremalni". Mistrzowie z niepełnosprawnościami [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 19:00
Udowadniają sobie i innym, że sporty ekstremalne osób z niepełnosprawnościami są możliwe i że można wykonywać je po mistrzowsku. – Pokazujemy, że dalej można ciszyć się życiem i uprawiać sporty. Niepełnosprawność w niczym nie przeszkadza –  deklarują bohaterowie reportażu "Esktremalni". 
Wystawa EXTRAsprawni
Wystawa "EXTRAsprawni"Foto: Avalon Extreme/mat. prasowe

Posłuchaj
10:23 PR3_MPLS 2021_07_06-18-43-30_reportaż.mp3 "Ekstremalni" (Reportaż/Trójka)

 

– To często ułamek sekundy, który zmienia całe życie. Ważne jednak, by nie stracić siły ducha – usłyszeliśmy w reportażu. 

Szymon jest pasjonatem sportu: trening wytrzymałościowy, narciarstwo, wakeboard i biegi to jego codzienność. Siła, wytrwałość i determinacja to cały on. Wygrał dwukrotnie Wheelmageddon.

Sławek od najmłodszych lat trenował różne dyscypliny sportowe. Jest wielokrotnym medalistą w wyciskaniu sztangi leżąc. Swoje marzenia spełnia biorąc udział w mistrzostwach w parakolarstwie oraz zawodach handbike. Przed nim zdobycie pasm górskich w Beskidach.

– Podoba mi się, że ma charyzmę, pomysły i że mimo niepełnosprawności nie poddał się i jest prezesem jednej z największych tego typu fundacji w Polsce. To kawał twardziela i dobrego człowieka – mówią współpracownicy o Sebastianie. – Szef jest waleczny i daje siłę do działania. Porusza się na wózku, wsiada do samochodu wyścigowego, wyjeżdża na tor, osiąga prędkość ponad dwieście kilometrów na godzinę i bierze udał w zawodach motosportowych – dodają.

– Byłem młodym, pewnym siebie, niezniszczalnym człowiekiem. Pełnym energii i planów na przyszłość. Nagle w moim życiu zmieniło się wszystko. Byłem na Hawajach. Biegłem do wody i chciałem się zanurzyć. Rzuciłem się i uderzyłem głową w dno. Widocznie trafiłem na jakieś wypłycenie lub mieliznę. Uderzenie spowodowało natychmiastowy paraliż całego ciała. Mimo to skończyłem studia. Poznałem tam fajnych ludzi. Nadal uwielbiam też sporty ekstremalne – mówi o sobie. 

***

Tytuł reportażu: "Ekstremalni"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 06.07.2021
Godzina emisji: 18.43


Czytaj także

"Tata". Czego uczą nas ojcowie? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 19:00
W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od 1965 roku. Wszyscy tatusiowie obchodzą swoje święto 23 czerwca. Inicjatywa zaczerpnięta ze Stanów Zjednoczonych stała się okazją do tego, by zastanowić się nad tym, co zawdzięczamy naszym ojcom? Czego nas nauczyli? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydarzenia radomskie 1976 roku. "Droga do wolności" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 07:02
25 czerwca 1976 roku, w proteście przeciwko ogłoszonym przez władzę podwyżkom cen, wybuchły strajki w całym kraju. Uczestniczyło w nich w sumie około 60 tysięcy osób. Wydarzenia w Radomiu miały najbardziej dramatyczny przebieg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepłynie Kanał La Manche, by pomóc dzieciom. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 19:00
Piotr Biankowski to były rugbista Arki Gdynia, dziś triathlonista i jeden z najlepszych na świecie pływaków ekstremalnych. Podejmie próbę przepłynięcia Kanału La Manche.
rozwiń zwiń