Reportaż "Wakacje po lockdownie". Jak wygląda tegoroczna turystyka? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 19:07
Tęsknota za podróżami i poznawaniem nowych miejsc jest w tym roku szczególnie silna. Chętnych na wakacyjne wojaże nie brakuje. Większość decyduje się jednak na wyjazdy krajowe. Jednym z chętniej wybieranych kierunków są Tatry i Zakopane. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Posłuchaj
11:48 PR3_MPLS 2021_07_08-18-43-42_reportaż.mp3 "Wakacje po lockdownie" (Reportaż/Trójka)

Pod Tatrami tłumy turystów widać od samego początku wakacji. – O normie długo jeszcze będziemy mogli zapomnieć. Zmieniły się preferencje turystyczne związane z zachowaniami i wyobrażeniami gości. Po pierwsze klienci przyjeżdżają na krótszy okres niż do tej pory. Decyzję o wyjeździe podejmują zazwyczaj w ostatniej chwili. Monitorują sytuację pandemiczną oraz pogodę i dopiero na tej podstawie dokonują rezerwacji.

Turystyka krajowa zawsze była popularna wśród Polaków. Znamy jednak klientów, którzy zrezygnowali z wyjazdów zagranicznych i postanowili wybrać się do Zakopanego. Decyzja taka najczęściej związana jest z obostrzeniami i procedurami obowiązującymi przy przekraczaniu granicy – mówiła Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

– Widać, że portfele gości są szczuplejsze niż do tej pory. W pierwszej kolejności sprzedają się pokoje budżetowe, wyposażone w aneks kuchenny. Turyści chętniej wybierają też hotele trzygwiazdkowe, zamiast tych o wyższym standardzie. Nasi goście w różnym stopniu odczuli finansowo pandemię. Oczekują więcej za swoje pieniądze i wydają je bardziej ostrożnie. Pobyty turnusowe, na tydzień lub dwa, od dłuższego czasu nie są już popularne. Przyjeżdżający lubią łączyć miejsca i zmieniać hotele podczas jednego wyjazdu. Dominują pobyty na weekend, ewentualnie przedłużone o jeden z dni tygodnia – wyjaśnił Wiktor Wróbel, prezes jednego z resortów. 

***

Tytuł reportażu: Wakacje po lockdownie
Autor reportażu: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 08.07.2021
Godzina emisji: 18.43

zch

Czytaj także

Zakopane już czeka na turystów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 06:30
Wakacje w górach od lat cieszą się niezmienną popularnością. A jeśli góry, to oczywiście – Zakopane! Stolica polskich Tatr już szykuje się na wakacyjny najazd turystów, a jego przedsmak będzie można poznać w ten weekend.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedźwiedzie szukają pożywienia w… centrum Zakopanego. Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 06:22
Tatrzańskie niedźwiedzie coraz częściej spacerują po centrum Zakopanego. Widać je w okolicach dużych osiedli. Czego tam szukają? Resztek jedzenia, które nagminnie pozostawiają po sobie turyści. W obawie o bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i zwierząt Tatrzański Park Narodowy apeluje o rozsądek i utylizowanie niedojedzonej żywności. 
rozwiń zwiń