Wypoczynek na polskim wybrzeżu. Reportaż "Woda" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 19:00
Wakacje to czas odpoczynku. Planujący wyjazd zastanawiają się, jakie miejsce będzie najbardziej odpowiednie na spędzenie urlopu. Jedni wybierają gwarne miejscowości turystyczne, z mnóstwem atrakcji dla najmłodszych, inni wolą zaciszne okolice i spędzanie czasu na łonie natury. Wśród wakacyjnych kierunków ogromną popularnością cieszy się polskie wybrzeże. Czy przyjezdni znajdą tam to, po co przyjechali? 
Plaża nad Bałtykiem. Zdjęcie ilustracyjne
Plaża nad Bałtykiem. Zdjęcie ilustracyjneFoto: tsmejust/shutterstock

Posłuchaj
11:56 PR3_MPLS 2021_07_22-18-40-28_reportaż.mp3 "Woda" (Reportaż/Trójka)

 

Z Pucka poprzez Trójmiasto, Wyspę Sobieszewską, aż na Mierzeję Wiślaną. To trasa, którą przemierzył Andrzej Urbański, by przekonać się, jak czas wolny spędzają nad Bałtykiem turyści. Czy słychać wśród nich obawy związane z pandemią? Jakie formy wypoczynku cenią sobie najbardziej? 

Bałtyk to kierunek popularny w każde wakacje. W tym roku polskie morze cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem. – Każdy dzień spędzamy na plaży. Gdy jest słonecznie, leżymy i odpoczywamy. Gdy dzień jest pochmurny, wybieramy się na spacer – mówił jeden z plażowiczów. 

Podróż rozpoczynamy nad Zatoką Pucką. To popularny kierunek z bardzo ciekawą charakterystyką geograficzną. – Jest pięknie. Zjeżdża się tutaj wielu surferów i osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Poza tym woda jest płytka i dzieci mogą bezpiecznie się pluskać – mówiła jedna z turystek. 

– Dalej można udać się na Hel. Znajdziemy tam ścieżki natury, wydmy i największe turystyczne atrakcje. Niestety wraz z tym idą ruch, gwar i zakorkowane drogi. Z tego powodu wybrałem się w drugą stronę. Na Wyspę Sobieszewską – usłyszeliśmy w reportażu. 

– Jestem tutaj razem z bratem. Idziemy na plażę i będziemy pływać. Mam cztery lata i dostałem specjalną kamizelkę, żeby nie utonąć. Na plaży trzeba zachowywać się mądrze. W przeciwnym razie upomni nas pan ratownik – mówił mały wczasowicz. – Przyjechaliśmy ze Śląska. Tutaj powietrze jest czyste. Staramy się to wykorzystać. Codziennie chodzimy na spacery i wdychamy jod oraz zapach lasów. Relaksujemy się i staramy o odpoczynek dla oczu – dodała jego mama.

– Jesteśmy z Bytomia. Przyjeżdżamy w to miejsce co roku od trzydziestu lat. Widzimy, jak miejscowość zmienia się i rozrasta. Lubimy spędzać tutaj wakacje. Za każdym razem wracamy wypoczęci – deklarowała spotkana na plaży para. 

Czy pandemia wpływa na komfort zażywających odpoczynku? – Boję się. Wszyscy na tym tracimy. Staram się być dobrej myśli i wierzyć, że uda nam się sobie poradzić – mówił jedne z rozmówców. 

***

Tytuł reportażu: "Woda"
Autorka reportażu: Andrzej Urbański
Data emisji: 22.07.2021
Godzina emisji: 18.40

zch/kr

Czytaj także

Reportaż "Promowe historie" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 19:00
Nazywały się m.in. "Balbina", "Filutek" i "Regina". Turyści odwiedzający Świnoujście przez ponad 30 lat korzystali z małych pasażerskich promów, kursujących między wyspami Uznam i Wolin. Czasy się zmieniają i małe, stare pasażerskie promy, pełne ludzkiego gwaru, śmiechu, przekomarzań zostały zastąpione przez te dużo większe, nowoczesne. Niektórzy twierdzą, że dzisiejsze statki nie mają duszy. Chyba coś w tym jest, skoro tylu ludzi nadal czuje sentyment do małego "Fafika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż "Wakacje po lockdownie". Jak wygląda tegoroczna turystyka? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 19:07
Tęsknota za podróżami i poznawaniem nowych miejsc jest w tym roku szczególnie silna. Chętnych na wakacyjne wojaże nie brakuje. Większość decyduje się jednak na wyjazdy krajowe. Jednym z chętniej wybieranych kierunków są Tatry i Zakopane. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód ratownik. Jak wygląda praca WOPR podczas wakacji? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 19:00
W czasie upałów chętnie spędzamy czas nad wodą. Niestety, jak co roku statystyki dotyczące utonięć zatrważają. Tylko w jeden z czerwcowy weekendów w polskich akwenach życie straciło piętnaście osób. Jak w tym trudnym czasie wygląda praca ratowników WOPR?
rozwiń zwiń