Dwie siostry i górska przystań [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 19:15
Siostry Izabella i Katarzyna Hudziak prowadzą schronisko Markowe Szczawiny u stóp Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Mimo pracy w trudnych warunkach górskich nie boją się wyzwań i nie zrażają przeciwnościami losu. Obiekt przejęły po śmierci swoich rodziców i nie wyobrażają sobie życia w innym miejscu.
Schronisko na Markowych Szczawinach
Schronisko na Markowych Szczawinach Foto: Jerzy Opioła/Wikipedia CC BY-SA 3.0

góry turysta2 1200.jpg
Bezpiecznie na szlaku. W Beskidach i Gorcach powstaną schrony turystyczne

Schronisko leży na wysokości 1180 m n.p.m. Może się wydawać, że nie jest to wysoko, jednak zimą tak naprawdę nie wiadomo, czego można się spodziewać: wiatru, lodu, śniegu, a czasami wszystkiego razem. W lecie wydawałoby się, że takich problemów nie ma, jednak to są góry i pogoda potrafi zaskoczyć, gwałtownie się zmieniając. W takich warunkach dwie kobiety prowadzą schronisko, zajmując się wszystkim: od zaopatrzenia, przez kuchnię, po remonty.


Posłuchaj
10:24 TROJKA Reportaz 2021_07_27 18-38-14.mp3 Nasza górska przystań (Reportaż/Trójka)

– Tata był ratownikiem górskim i od dziecka bardzo dużo nas ciągał po innych schroniskach. Kiedyś były inne zasady dyżurów ratowniczych w GOPR-ze i bywało, że w takim schronisku spędzaliśmy całe wakacje. Myślę, że bardziej byliśmy przyzwyczajeni do życia w górach niż w dolinach – śmieje się jedna z sióstr.

– Pracowałam w biurze podróży w Krakowie, bo człowiek szukał własnej drogi. I pamiętam, że jak było już nowe schronisko [od listopada 2009 r. – red.], tata zadzwonił i powiedział "Może byś to zostawiła i do nas wróciła? Jest piękne nowe schronisko, przydałabyś się" – wspomina druga. – No i tak dało mi to do myślenia, że wróciłam. I już tu jestem – dodaje ze śmiechem.

Małgorzata i Edward Hudziakowie, rodzice Izabelli i Katarzyny, objęli schronisko Markowe Szczawiny w roku 1998. – To było marzenie taty i namówił do tego mamę, która nie była przekonana. Ale oboje tak je pokochali, że poświęcili temu całe życie – wspominają kobiety.

– Tata zmarł w 2011 roku, mama w 2013. I od tego momentu już jesteśmy same na pokładzie. Obie byłyśmy wtedy młode i był stres, czy sobie poradzimy – opowiadają. – A z drugiej strony żadna z nas sobie nie wyobrażała, żeby robić coś innego – dodają.

– Ta góra ma i piękne, i groźne oblicze: zimą każdego dnia jest inna – mówi o Babiej Górze jedna z sióstr. – Ale to jest taki styl życia, że człowiek musi być otwarty i gotowy na wszystko. Tata mówił, że w tym miejscu nie ma, że się nie umie, albo że się nie chce. I my też tak podchodzimy, że musimy się tego nauczyć. Myślę, że tata byłby z nas dumy – tłumaczy druga.


Schronisko – Markowe Szczawiny/YouTube Polskie Góry


***

Tytuł reportażu: Nasza górska przystań
Autorka reportażu: Monika Chrobak
Data emisji: 27.07.2021
Godzina emisji: 18.38

pr

Czytaj także

Reportaż "Wakacje po lockdownie". Jak wygląda tegoroczna turystyka? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 19:07
Tęsknota za podróżami i poznawaniem nowych miejsc jest w tym roku szczególnie silna. Chętnych na wakacyjne wojaże nie brakuje. Większość decyduje się jednak na wyjazdy krajowe. Jednym z chętniej wybieranych kierunków są Tatry i Zakopane. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód ratownik. Jak wygląda praca WOPR podczas wakacji? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 19:00
W czasie upałów chętnie spędzamy czas nad wodą. Niestety, jak co roku statystyki dotyczące utonięć zatrważają. Tylko w jeden z czerwcowy weekendów w polskich akwenach życie straciło piętnaście osób. Jak w tym trudnym czasie wygląda praca ratowników WOPR?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypoczynek na polskim wybrzeżu. Reportaż "Woda" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 19:00
Wakacje to czas odpoczynku. Planujący wyjazd zastanawiają się, jakie miejsce będzie najbardziej odpowiednie na spędzenie urlopu. Jedni wybierają gwarne miejscowości turystyczne, z mnóstwem atrakcji dla najmłodszych, inni wolą zaciszne okolice i spędzanie czasu na łonie natury. Wśród wakacyjnych kierunków ogromną popularnością cieszy się polskie wybrzeże. Czy przyjezdni znajdą tam to, po co przyjechali? 
rozwiń zwiń