Wypoczynek w domku na kółkach. Reportaż "Mój kamper, moja wolność" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 19:05
Od kilku lat widać coraz większe zainteresowanie podróżowaniem kamperami lub z przyczepą. To forma wypoczynku chętnie wybierana przez tych, którzy lubią czuć wolność i niezależność. Rozwój tego typu turystyki przyspieszyła pandemia. W 2021 roku zainteresowanie karawaningiem jest dwukrotnie większe niż w roku poprzednim. Jak wyglądają wakacje w domu na kółkach? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Andrey Armyagov

Posłuchaj
13:41 PR3_MPLS 2021_08_03-18-37-42_reportaż.mp3 "Mój kamper, moja wolność" (Reportaż/Trójka)

 

Wolność

– Podróżujących kamperem można znaleźć wszędzie. Prowadzę grupę na jednym z portali społecznościowych. Czasami, gdy ktoś dzieli się swoim doświadczeniem z podróży i kosztami, które musiał ponieść, pojawiają się głosy, że w takiej cenie można było spędzić wakacje w hotelu i korzystać z wielu wygód. Ja tak nie uważam. Gdy wybieram się w podróż do Grecji, muszę pokonać również inne kraje. Nie spieszymy się, zatrzymujemy w wybranych miejscach i zwiedzamy – mówił jeden z bohaterów reportażu. – Codziennie nocujemy w innym mieście, we własnej pościeli, z dostępem do własnej łazienki i kuchni. Od nikogo nie jesteśmy zależni. Ważne tylko, by mieć pieniądze na paliwo. Zupełnie nie wyobrażam sobie przez tydzień spać w jednym hotelu, siedzieć na tym samym balkonie z widokiem na niezmieniający się basen. Wolę wsiąść w kampera i pojechać nawet tylko kilka kilometrów, by zmienić otoczenie – dodał. 

Niezależność

– Gdy nie ma w pobliżu żadnej restauracji czy baru, trzeba sobie radzić samemu. Gotujemy obiady, kolacje, choć czasami udaje nam się gdzieś zatrzymać. Sami możemy jednak przygotować wszystko: kiełbaskę, boczuś, a nawet schabowy. Dziś też sami robimy obiad. Zjemy, a potem planujemy pójść popływać pontonem, który zabraliśmy ze sobą. Pogoda dziś zachęca do odpoczynku nad wodą. Wieczór spędzimy pewnie w równie miły sposób – opowiadała jedna z podróżujących kobiet.

Karawaning

Karawaning to również kultura. – Mamy taki zwyczaj, że nie mówimy sobie na "pan" czy "pani". Poza tym pozdrawiamy się na drogach i staramy się sobie odmachiwać. W ostatnich dwóch latach ten zwyczaj trochę zamiera. Na drogach spotkać można coraz więcej nowych osób, które nie wiedzą o jego istnieniu. Podróżuję kamperem od ponad trzydziestu lat. Moja w tym rola, by przekazać tę wiedzę i zachęcić do takiej formy wypoczynku – wyjaśnił kamperowiec. 

***

Tytuł reportażu: "Mój kamper, moja wolność" 
Autorka reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 03.08.2021
Godzina emisji: 18.37

zch/kr


Czytaj także

Reportaż o szkole strachu i łapówkarstwa [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 19:15
To najprawdopodobniej największa afera łapówkarska w polskiej szkole. Barbara R., dyrektorka Szkoły Policealnej nr 2 Pracowników Medycznych i Społecznych w Białymstoku, przez 10 lat wymuszała łapówki od swoich pracowników: brała "prowizje" za zatrudnienie, kazała dzielić się przyznanymi premiami. Pracownicy szkoły szukali pomocy u ówczesnych podlaskich władz - marszałka i kuratora - jednak jej nie otrzymali. Dopiero wtedy przemogli strach przed pazerną dyrektorką i zgłosi sprawę organom ścigania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Meloch – dziewczynka, która przeżyła getto. Reportaż "W czepku urodzona" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 19:00
W wieku 89 lat zmarła Katarzyna Meloch, dziewczynka, która przeżyła getto. Podczas wojny straciła rodziców, przechodziła z jednego domu dziecka do drugiego i uratowała się dzięki siostrom zakonnym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnia szansa na uratowanie niepodległości. Powstanie Warszawskie we wspomnieniach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 19:00
Na rozkaz dowódcy Armii Krajowej, generała Tadeusza Komorowskiego "Bora", 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się w Warszawie powstanie. Historyczna godzina "W" została ustalona na godzinę 17.00. Co roku o tej porze wyją syreny, a Polacy włączają klaksony samochodów. Wszystko, by upamiętnić bohaterskich mieszkańców stolicy. 
rozwiń zwiń