Bieszczadzki raj. Ile natury zostało w naszych najdzikszych górach? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 19:00
"Mam szałas na połoninie, piękniejszy niż w mieście dom..." śpiewał kiedyś Tadeusz Woźniakowski, a Wojciech Młynarski zachęcał: "Po prostu wyjedź w Bieszczady, tak, jak rano jedzie się do biura...". Legenda Bieszczadów jako gór dzikich i niedostępnych przetrwała w piosenkach, filmach i marzeniach wielu turystów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Schronisko na Markowych Szczawinach 1200 wiki.jpg
Dwie siostry i górska przystań [POSŁUCHAJ]

Czy są tacy, których legenda tego regionu zachęciła do przeprowadzki w Bieszczady na stałe? Co z tych bieszczadzkich marzeń zostało do dziś i czego turyści szukają, spędzając tutaj urlop? Czy "polski Dziki Zachód" ciągle jest tak dziki, jak sobie wyobrażamy?


Posłuchaj
11:06 TROJKA Reportaż 2021_08_04 18-38-52.mp3 Rzucić wszystko i jechać w Bieszczady (Reportaż/Trójka)

Bezmiechowa Górna to popularne miejsce: turyści chętnie tu zaglądają: – To najlepsza miejscówka w Bieszczadach. Widać stąd praktycznie połowę Bieszczad – zachwala jeden z przyjezdnych, który jest tu już kolejny raz. – Jesteśmy znani z szybowców, ale samo miejsce ma chyba najładniejszy widok na Bieszczady – potakuje kierownik lądowiska szybowcowego na Bezmiechowej. Powstało jeszcze przed wojną, w 1929 roku, ale po wojennej przerwie do życia powróciło dopiero w latach 80. Jeśli są sprzyjające warunki, turyści mogą nie tylko podziwiać fantastyczne widoki, ale także obejrzeć startujące szybowce.

Bezmiechowa Góra Szybowisko Poland Bieszczady/YouTube Kapitan Bomba


W Stężnicy od ponad 40 lat mieszka pan Zygmunt, który kiedyś zajmował się wypałem: – Przyjechałem na tydzień w Bieszczady w 1967 roku. Wróciłem do domu, a potem wróciłem w Bieszczady, bo lubiłem spokój i ciszę. I tak mam 40 lat wypału – wspomina. Teraz, jak sam mówi, żyje z turystów, bo stał się znany dzięki programowi "Przystanek Bieszczady": – Cały dzień się do zdjęć ustawiam i więcej zarobię, niż gdybym węgiel palił – tłumaczy.

TVP Rzeszów - Bieszczadzkie klimaty - Zakapiorskie opowieści/YouTube WSalwierz


***
Tytuł reportażu: Rzucić wszystko i jechać w Bieszczady
Autorka reportażu: Julia Rozbiecka
Data emisji: 04.08.2021
Godzina emisji: 18.38

pr

Czytaj także

Reportaż "Wakacje po lockdownie". Jak wygląda tegoroczna turystyka? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 19:07
Tęsknota za podróżami i poznawaniem nowych miejsc jest w tym roku szczególnie silna. Chętnych na wakacyjne wojaże nie brakuje. Większość decyduje się jednak na wyjazdy krajowe. Jednym z chętniej wybieranych kierunków są Tatry i Zakopane. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż o szkole strachu i łapówkarstwa [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 19:15
To najprawdopodobniej największa afera łapówkarska w polskiej szkole. Barbara R., dyrektorka Szkoły Policealnej nr 2 Pracowników Medycznych i Społecznych w Białymstoku, przez 10 lat wymuszała łapówki od swoich pracowników: brała "prowizje" za zatrudnienie, kazała dzielić się przyznanymi premiami. Pracownicy szkoły szukali pomocy u ówczesnych podlaskich władz - marszałka i kuratora - jednak jej nie otrzymali. Dopiero wtedy przemogli strach przed pazerną dyrektorką i zgłosi sprawę organom ścigania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Meloch – dziewczynka, która przeżyła getto. Reportaż "W czepku urodzona" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 19:00
W wieku 89 lat zmarła Katarzyna Meloch, dziewczynka, która przeżyła getto. Podczas wojny straciła rodziców, przechodziła z jednego domu dziecka do drugiego i uratowała się dzięki siostrom zakonnym. 
rozwiń zwiń