Ostatnia szansa na uratowanie niepodległości. Powstanie Warszawskie we wspomnieniach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 19:00
Na rozkaz dowódcy Armii Krajowej, generała Tadeusza Komorowskiego "Bora", 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się w Warszawie powstanie. Historyczna godzina "W" została ustalona na godzinę 17.00. Co roku o tej porze wyją syreny, a Polacy włączają klaksony samochodów. Wszystko, by upamiętnić bohaterskich mieszkańców stolicy. 
Pomnik Powstania Warszawskiego na stołecznym placu Krasińskich
Pomnik Powstania Warszawskiego na stołecznym placu KrasińskichFoto: Shutterstock.com/douglasmack

Powstanie było ostatnią szansą na ratowanie niepodległości Polski. O tamtym czasie opowiadają żołnierze AK, mieszkańcy i historycy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie 1200.jpg
77. rocznica Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

 Domowym sposobem robiono biało-czerwone flagi, wywieszano jej na kijach od szczotek, nad bramami, z balkonów. Za pomocą zwykłych łopat czy pogrzebaczy ludzie rwali płyty bruku i chodników  wspomina jeden z bohaterów reportażu.  Ludzie wyrzucali przez okna meble, na ul. Twardej przewrócili tramwaj i z tego zaczęła się tworzyć barykada  mówi kolejna osoba.  To była wielka potrzeba odzyskania wolności po latach zniewolenia  podkreśla jedna z uczestniczek Powstania Warszawskiego.

Posłuchaj
12:06 TROJKA Reportaz 2021_08_02-18-38-55.mp3 Walka o wolną Polskę (Reportaż/Trójka)

 

Bohaterowie reportażu opowiadają o prasie powstańczej (m.in. "Warszawa Walczy", "Dzień Warszawy") i Stacji Nadawczej Armii Krajowej "Błyskawica".  Rozpoczęła się gorączkowa praca nad uruchomieniem radiostacji. Udało się po siedmiu dniach, czyli 8 sierpnia  opisuje kpt. inż. Jan Georgica, który otrzymał zadanie utworzenia "Błyskawicy". Audycje były nadawane cztery razy dziennie.

Błyskawica - powstańcza radiostacja Armii Krajowej | oryginalne komunikaty / Muzeum Powstania Warszawskiego

W reportażu, który powstał na podstawie archiwalnych materiałów, słyszymy również o mszach polowych, pracy elektrowni na Powiślu, ale także o... kronikach filmowych pokazywanych podczas Powstania Warszawskiego w Kinie Palladium przy ul. Złotej.

***

Tytuł reportażu: "Walka o wolną Polskę"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 02.08.2021
Godzina emisji: 18.40

mk/kr

Czytaj także

Historia Piotra Biankowskiego. Reportaż "Kilkadziesiąt kilometrów wpław" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 19:08
Piotr Biankowski przepłynął kanał La Manche. Na brzegu zbiornika czekał na tę możliwość aż dziesięć dni. Były rugbista Arki Gdynia, dziś triathlonista i jeden z najlepszych na świecie pływaków ekstremalnych, w nocy z piątku na sobotę zakończył próbę sukcesem. Co motywuje go do podejmowania tak niezwykłych wyzwań? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły zakład szewski na mapie Warszawy. Reportaż "U szewca Bena" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 19:00
W czasie pandemii z map polskich miast zniknęło wiele małych punktów usługowych. Tak też stało się z zakładem szewskim pana Bena. Przez lata miejsce odwiedzało wielu znanych ludzi ze świata kultury i sztuki. Dla wielu warszawiaków to koniec pewnej epoki. Pan Ben był nie tylko szewcem, a jego skład dla wielu stanowił miejsce magiczne.
rozwiń zwiń