Puchar Gordona Bennetta po 85 latach znów w Polsce. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 19:00
W Toruniu rozpoczynają się mistrzostwa świata balonów gazowych na długim dystansie, czyli Puchar Gordona Bennetta. Jest to najstarsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie lotnicze na świecie. Polska po 85 latach ponownie gości najlepszych pilotów balonowych z całego świata. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Tadeusz Mogielnicki

Posłuchaj
13:33 Trojka Reportaz 2021_08_19-18-36-42.mp3 "W przestworzach" – reportaż Joanny Bogusławskiej (Reportaż/Trójka)

 

Niesamowite przeżycie

Pierwszy start w ramach Pucharu Gordona Bennetta odbył się w 1906 roku w Paryżu przy ponad dwustutysięcznej publiczności. Wydarzenie wzięło swoją nazwę od nazwiska amerykańskiego dziennikarza oraz pasjonata sportu i podróży Gordona Bennetta, który podjął się ufundowania nagrody w pierwszej odsłonie pucharu.

Polska sześciokrotnie triumfowała w tych zawodach. Czterokrotnie przed wojną w latach 1933, 1934, 1935, 1938 i dwukrotnie po wojnie w 1983 i 2018 roku. To ostatnie zwycięstwo zawdzięczamy Jackowi Bogdańskiemu oraz Mateuszowi Rękasowi. Jak mówi Bogdański, już sam moment startu w zawodach dostarcza wielu emocji. – To niesamowite przeżycie. Każdy balon startuje przy dźwiękach hymnu narodowego. Łzy cisną mi się na oczy, kiedy o tym pomyślę. 

LIVESTREAM - Coupe Aéronautique Gordon Bennett 2018 - Day 1 (Live 2nd part incl. launch)/Gordon Bennett TV

Bez barier

W końcu dźwięki hymnu milkną i zaczyna się walka. Lot balonem to wiele godzin spędzonych na bardzo małej przestrzeni. Trzeba znosić intensywny chłód, brak snu i być zawsze czujnym. Nagrodą jest możliwość obcowania z otwartą przestrzenią, bez żadnych barier. – Im dłużej latam, tym bardziej to czuję, tym bardziej czuję się punktem w tej przestrzeni – wyznaje Jacek Bogdański.

Polscy piloci w powietrzu spędzili ponad 58 godzin, w tym czasie przelecieli 1145 km. – Na to, że ten lot przebiegł dla nas tak wyjątkowo pomyślnie, złożyło się wiele czynników. Dobrą podstawą do tego, by lot mógł się powieść, był plan przygotowany razem z naszym sztabem meteorologicznym – powiedział Mateusz Rękas.

Zawody o Puchar Gordona Benetta w 1985 roku  Foto: Keystone Pictures USA / Zuma Press / Forum Zawody o Puchar Gordona Benetta w 1985 roku Foto: Keystone Pictures USA / Zuma Press / Forum

Nazwiska Bogdańskiego i Rękasa, podobnie jak nazwiska ich poprzedników  Hynka, Burzyńskiego, Pomaskiego, Wysockiego, Janusza, Janika, Maknego i Cieślaka na trwałe wpisały się do historii lotnictwa. Tradycją jest, że zwycięski kraj ma przywilej organizacji kolejnej edycji zawodów, które, z powodu pandemii, przesunięto na 2021 rok. 

***

Tytuł reportażu: "W przestworzach"
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 19.08.2021
Godzina emisji: 18.36

kr

Czytaj także

Bezdomni zbudowali jacht. "Popłynąć w rejs" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 09:26
Po kilkunastu latach udało się zwodować jacht "Ojciec Bogusław". Jednostka była budowana przez grupę bezdomnych. Prac nie przerwała nawet śmierć ojca Bogusława Palecznego w 2009 roku. 
rozwiń zwiń