Wielki mąż stanu i ciepły człowiek. Reportaż o prymasie Wyszyńskim [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 18:40
– Prymasa Wyszyńskiego można porównać, odwołując się do Biblii, do proroka – mówi ks. infułat Stanisław Kur, doktor habilitowany nauk teologicznych, biblista. Posłuchaj wspomnień o kardynale. 
Powrót prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i biskupów po uroczystościach w katedrze do siedziby biskupiej
Powrót prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i biskupów po uroczystościach w katedrze do siedziby biskupiejFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ksiądz Kur jest najstarszym kapłanem archidiecezji warszawskiej, który otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Wyszyńskiego. Uroczystość odbyła się 23 sierpnia 1953 roku, miesiąc przed aresztowaniem prymasa.

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Kardynał Stefan Wyszyński – serwis specjalny Polskiego Radia

 – Były to pierwsze święcenie kapłańskie w odbudowanej katedrze warszawskiej. Miał pięknie kazanie, była ewangelia o posłaniu apostołów. Prymas mówił "posyłam i Was", mówił, że w naszym życiu kapłańskim będziemy różnie widziani i traktowani, pamiętając, że był to czas komunizmu – wspominał duchowny. 

Posłuchaj
11:20 _PR3_AAC 2021_09_09-18-40-23 reportaz.mp3 Wielki mąż stanu i ciepły człowiek. Prymas Stefan Wyszyński we wspomnieniach (Reportaż/Trójka)

 

– Był on wielkim wodzem, przywódcą. Człowiek pamięta go z wielkich kazań. W kontaktach osobistych był bardzo serdeczny, bezpośredni. Był też wymagający – opisywał Prymasa Tysiąclecia ks. Kur.  

Prymas Polski Stefan Wyszyński podczas internowania w Komańczy, fot. NAC Prymas Polski Stefan Wyszyński podczas internowania w Komańczy, fot. NAC

– Trochę wygląda na takiego urwisa. Jest taka historia, że pokłócił się ze swoimi siostrami i wrzucił im lalki do pieca. Spalił je. Krzyk, lament, płacz. Gdy wszedł ojciec, siostry go nie wydały i zaczęły go bronić, mówiąc, że się naprawi, nawróci. Stefan Wyszyński wracał do tej sytuacji, już będąc prymasem, że się nawrócił – opowiadała dr Justyna Majewska, zastępca kierownika Działu Wydawniczo-Naukowego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Jak przyznaje, początkowo podczas studiów na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, postrzegała Prymasa Tysiąclecia jako niedostępnego męża stanu, z czasem – wraz z poznawaniem jego tekstów – zobaczyła zupełnie inną osobę, o głębokiej wrażliwości. – To, co mnie zaskoczyło, to to, że prymas nauczał po prostu o miłości w każdym aspekcie naszego życia – dodaje. 

Prymas Polski Stefan Wyszyński podczas internowania w Komańczy, fot. NAC Prymas Polski Stefan Wyszyński podczas internowania w Komańczy, fot. NAC

W reportażu wykorzystano archiwalne nagrania ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego, usłyszeliśmy także głosy osób odwiedzających Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. 

***

W niedzielę, 12 września, w Warszawie odbędzie się uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. Msza beatyfikacyjna zostanie odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej o godzinie 12.00.

W dniu beatyfikacji w godz. 9.00 – 16.00 Program 3 Polskiego Radia wyemituje cykl Elżbiety Korczyńskiej składający się z 8 odcinków przedstawiających te wyjątkowe postacie i ich niezwykłe dzieła życia, zawierających wypowiedzi biskupów diecezji, które były w szczególny sposób związane z życiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, sióstr ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz historyków.

kard_wyszynski_1200x660.jpg
"Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny". Premiera albumu

Przypomnijmy, że w maju br. z okazji 40. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia i ogłoszenia roku 2021 Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego portal Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotował serwis specjalny wyszynski.polskieradio.pl

Na stronie wyszynski.polskieradio.pl zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia i wpływ, jaki dzięki swojemu autorytetowi miał zarówno na rzesze wiernych, jak i odpieranie przez Kościół ataków komunistycznych władz. Dzięki archiwalnym nagraniom pokazano też inną, osobistą stronę postaci Wyszyńskiego – człowieka obdarzonego poczuciem humoru, filozofa miłującego przyrodę, pacjenta walczącego z cierpieniem spowodowanym nieuleczalną chorobą.

*** 

Tytuł reportażu: "Prymas z bliska"
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 9.09.2021
Godzina emisji: 18.40

gs

Czytaj także

Bez Grudnia '70 nie byłoby Sierpnia '80. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 18:39
– Byłem naocznym świadkiem tych wydarzeń, to na mnie wywarło ogromne wrażenie – przyznaje Andrzej But, działacz Wolnych Związków Zawodowych, które przygotowały strajki sierpniowe. – Nigdy sobie nie wyobrażałem, że partia, która ma w nazwie robotnicza, będzie strzelać do robotników, ale tak się stało – przyznaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż o człowieku, który uratował polskie złoto [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 19:00
Ignacy Matuszewski to jeden z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej niedocenianych polskich polityków XX wieku. Ten pułkownik Wojska Polskiego, dyplomata, minister, niezwykle utalentowany publicysta i polemista odegrał ważną rolę w walce o niepodległość i należał do bliskich współpracowników Piłsudskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż: Jan Borkowski – szkic do portretu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 19:15
W poniedziałek, 6 września, odbył się pogrzeb Jana Borkowskiego. Był związany z Polskim Radiem przez ponad pół wieku. Jak powiedział Paweł Sztompke: to człowiek instytucja. Współtworzył wraz z Agnieszką Osiecką Radiowe Studio Piosenki, odkrył wiele talentów muzycznych, prowadził w Trójce audycję "Trzy kwadranse jazzu", współtworzył klub Hybrydy i festiwal Jazz Jamboree, dziesięć razy zdobył Złotą Płytę i doprowadził do powstania Studia im. Agnieszki Osieckiej. Jedna osoba zrobiła tak wiele. Jak to możliwe?
rozwiń zwiń