Od filmów do pracy w kosmosie. Historia wrocławskich studentów [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 18:42
– To jedna z tych wielkich idei, które powstały na serwetce w restauracji. Część z nas miała pewne podstawy związane z górnictwem i postanowiliśmy przesunąć to myślenie w kosmos. Zrobić projekt wiercenia w asteroidach, które mogą kiedyś być dla nas źródłem cennych surowców – opowiada bohater reportażu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dotted Yeti/Shutterstock

księżyc widok ziemi z księżyca shutter 1200 Elena11.jpg
Uprawy dla kolonizatorów Księżyca? Eksperymenty polskich studentów

Jak przyznaje rozmówca Magdy Skawińskiej, na początku tej drogi do gwiazd oczywiście była fascynacja książkami i takimi filmami jak "Gwiezdne wojny", ale to tylko część motywacji. – My jesteśmy dziećmi wejścia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 roku. Postanowiliśmy wziąć udział w programach skierowanych do studentów, przede wszystkim wykorzystać możliwość wysłania własnej aparatury w kosmos, bądź na jego krawędź – dodaje. Podjęli to wyzwanie, mimo że część z nich właśnie kończyła studia, a niektórzy byli "jeszcze bardzo w trakcie". 


kosmos 1200 Shutterstock.jpg
Rakiety suborbitalne polecą z Polski? Prezes PAK: będą mogły przekraczać granicę kosmosu

Udział w eksperymencie okazał się wielkim sukcesem. – To jest nasze urządzenie, które było w kosmosie. W tej chwili chyba jest to jedyny taki obiekt we Wrocławiu. W segmencie kosmicznym większość polskich produktów poleciała na orbitę albo inną planetę i nigdy nie wróciła, a my mamy coś, co było w kosmosie i wróciło. To jest eksperyment, który był robiony wraz z Politechniką Wrocławską i Europejską Agencją Kosmiczną. Robiliśmy do niego komorę pomiarową z wykorzystaniem kamer. Sprawdzała ona, co się będzie działo, gdy wywiercimy coś w skale znajdującej się w kosmosie. Ten obiekt wywiercił sobie próbkę w stanie nieważkości, bardzo wysoko na krawędzi kosmosu. Poleciał tam na dwie minuty i wrócił na spadochronie – opowiada rozmówca Magdy Skawińskiej. 

Scanway: od studenckiego eksperymentu do własnej firmy tworzącej kosmiczne technologie/Politechnika Wrocławska

Obecnie młodzi inżynierowie z Wrocławia, z firmy Scanway, uczestniczą w projekcie dotyczącym satelitów obserwacyjnych, które w ciągu najbliższych 4 lat znajdą się na orbicie okołoziemskiej i dostarczą danych wywiadowczych możliwych do wykorzystania w dziedzinach obronności i administracji. Firma pracuje nie tylko nad kosmicznymi projektami, ale to właśnie ta część działalności daje im największą frajdę. Tym bardziej że, jak przyznają, "jest to dość nietypowy kierunek działań jak na polskie warunki biznesowe".

***

Tytuł reportażu: Zdeterminowani i szaleni
Autorka reportaż: Magda Skawińska 
Data emisji: 15.09.2021
Godzina emisji: 18.41 

gs


Czytaj także

Wielki mąż stanu i ciepły człowiek. Reportaż o prymasie Wyszyńskim [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 18:40
– Prymasa Wyszyńskiego można porównać, odwołując się do Biblii, do proroka – mówi ks. infułat Stanisław Kur, doktor habilitowany nauk teologicznych, biblista. Posłuchaj wspomnień o kardynale. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż o znaczeniu beatyfikacji [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 19:00
Dla jednych beatyfikacja nie jest niczym ważnym; jest zbędna, a nawet przeszkadza. Dla drugich jest ważnym wydarzeniem i zachętą do poznania życia przyszłych błogosławionych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Lem: pisanie jest dla mnie procederem bardzo nudnym i męczącym [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 18:40
– Jak cokolwiek piszę, to mi się zdaje, że gdybym tylko mógł robić coś innego… ale to są próby ucieczki, wynajdywania sobie zajęcia: że trzeba coś bardzo pilnego w piwnicy zrobić, kontakt do ściany przykręcić, żarówkę zmienić, samochód umyć. Tysiąc rzeczy się wtedy przypomina nagle – przyznawał w archiwalnym wywiadzie Stanisław Lem. 
rozwiń zwiń