Jak rozsądnie dokarmiać ptaki? Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 19:00
Dokarmianie ptaków to świetna okazja do poznania gatunków, bliskiego kontaktu z tymi zwierzętami i świetnej zabawy. Za pomocą dobrze dobranego pokarmu możemy zwiększyć swoje szanse na spotkanie z rzadkimi gatunkami i obejrzenie ich z bliska. A więc jak i czym karmić? Jak to robić tak, żeby ptakom pomóc, a nie zaszkodzić?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ok_fotoday

 Ptaki należy zacząć karmić na początku listopada i robić to nawet do końca kwietnia. Nie należy przerywać karmienia. Lepiej w ogóle nie karmić, niż robić to raz na dwa tygodnie, ponieważ ptaki przyzwyczają się do określonego karmnika, to jest dla nich ważne miejsce, przy którym spędzają całą zimę  mówi Bartłomiej Woźniak z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

 Sikory, dzięcioły, kowaliki czy raniuszki żywią się pokarmem zwierzęcym, można im pomóc, karmiąc je na przykład słoniną, wystawiając ją na haczyku, który jest umieszczony na przykład na karmniku czy przy oknie. Ciekawym pokarmem są również kuleczki z łoju wołowego, można je robić, mieszając z płatkami owsianymi, ptaki je bardzo chętnie jedzą  mówi Bartłomiej Woźniak, dodając przy tym, że tego tupu pokarm nie może być solony.


Posłuchaj
12:04 TROJKA Reportaz 2021_09_27-18-39-37.mp3 "Mądre dokarmianie" (Reportaż/Trójka)

  

Jak podkreśla ekspert, dużym błędem jest karmienie ptaków chlebem.  Jeśli dajemy ptakom okruchy chleba, to nie w dużej ilości, gdyż może on skwaśnieć w przewodzie pokarmowym. Chleb bez problemu mogą jeść w zasadzie tylko mazurek i wróbel. Jeśli pleśń działa na nas rakotwórczo, to dlaczego ma w ten sam sposób nie działać na ptaki  dodaje.

W reportażu mówimy również o ziarnojadach, czyli ptakach, które żywią się nasionami, między innymi słonecznika czy zbóż. O karmieniu zwierząt, nie tylko ptactwa, opowiada również pracownik Łazienek Królewskich w Warszawie.

***

Posłuchaj reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Mądre dokarmianie"
Autorka reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze
Data emisji: 27.09.2021
Godzina emisji: 18.39

Czytaj także

Adopcja idealnego psa? Wystarczy pobrać aplikację [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 18:12
Wiele osób chce adoptować psa, ale... nie wszyscy chcą odwiedzać schroniska dla zwierząt. Zdarza się też, że w najbliższej okolicy nie ma zwierzaka, którym można się zaopiekować. Co wtedy? Z pomocą przychodzi niecodzienna aplikacja. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieszczadzki raj. Ile natury zostało w naszych najdzikszych górach? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 19:00
"Mam szałas na połoninie, piękniejszy niż w mieście dom..." śpiewał kiedyś Tadeusz Woźniakowski, a Wojciech Młynarski zachęcał: "Po prostu wyjedź w Bieszczady, tak, jak rano jedzie się do biura...". Legenda Bieszczadów jako gór dzikich i niedostępnych przetrwała w piosenkach, filmach i marzeniach wielu turystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ten, który rozmawia z łosiami [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 19:00
We wrześniu nad Biebrzą odbywa się bukowisko, czyli gody łosi. Żeby zobaczyć te zwierzęta, trzeba wstać o świcie, wiedzieć, gdzie pójść i jak się zachowywać, aby ich nie spłoszyć. 
rozwiń zwiń