Ksiądz kibic, czyli szalikowiec Legii w koloratce. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 19:00
Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie. Pasjonują się nią przeróżni ludzie: od naukowców i profesorów aż po robotników i gospodynie domowe. Bo nie liczy się, kim jesteś – ważne, że kibicujesz naszym!
Kibice Legii Warszawa na trybunie na stadionie przy ul. Łazienkowskiej
Kibice Legii Warszawa na trybunie na stadionie przy ul. ŁazienkowskiejFoto: PAP/Leszek Szymański

Pielgrzymka Częstochowa Shutt free-1200.jpg
Rekolekcje w drodze. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ksiądz Bogusław piłkę kocha ponad wszystko, to jego wielka pasja. Trenował w trampkarzach i juniorach Legii Warszawa i teraz, wierny jej barwom, jest kapelanem kibiców stołecznego klubu. Boli go to, że o kibicach Legii często mówi się "kibole". – To wielkie uproszczenie, bo w tym środowisku jest wielu wspaniałych ludzi, którzy naprawdę kochają ten sport i nie chcą być postrzegani jako chuligani stadionowi – zaznacza bohater reportażu Urszuli Zółtowskiej-Tomaszewskiej.


Posłuchaj
11:47 TROJKA Reportaz 2021_09_30 18-38-38.mp3 Szalikowiec (Reportaż/Trójka)

– Jeden stoi, kilku z bębnami nadaje rytm, cały stadion śpiewa. Kiedy pada bramka, tak jak wszyscy drę gębę ile tylko sił – opowiada ksiądz Bogusław Kowalski o tym, co się dzieje na stadionie, na trybunie. O jego pasji wiedzą wszyscy w parafii. – Ten obraz dostałem od parafian na 20-lecie kapłaństwa: portret na tle stadionu z piłką pod nogą – wskazuje.

Swoją pasję wyniósł z domu: ojciec był zapalonym kibicem i przekazał zamiłowanie synowi. Nie obyło się bez pewnych problemów, ale Stasio dzielnie kibicował Legii, marząc, by zagrać w jej barwach. I to się spełniło: przez sześć lat grał w trampkarzach i juniorach przy Łazienkowskiej. Dwa lata służby wojskowej, także w drużynie piłkarskiej, a potem gra w reprezentacji seminarium i reprezentacji piłkarskiej księży.

– Idąc do seminarium, byłem przekonany, że klerycy, jak grają, to tam nie będzie żadnego faulu, tylko „szczęść Boże”, „przepraszam”, „Bóg zapłać” – wspomina ksiądz. – Kiedy wyszedłem na boisko pierwszy raz, to zobaczyłem, jak tam się kopią po kostkach, jaka tam jest walka! I mnie się wtedy otworzyły oczy i pomyślałem: „Bogu niech będą dzięki! To znaczy, że do seminarium przychodzą naprawdę zdrowi faceci, którzy trochę wyłączają, kim są, kiedy wchodzą na boisko” – opowiada.

– Dlatego też powiedziałem kiedyś władzy seminaryjnej, że przełożeni powinni w seminarium obserwować kleryków, jak ci się zachowują (bo muszą ich opiniować) w dwóch newralgicznych punktach: na boisku i w refektarzu podczas jedzenia. A do kaplicy nie ma sensu chodzić, bo tam każdy ładnie złoży rączki i klęknie – dodaje.

Bohater reportażu jest również kabareciarzem. – Ksiądz musi być poważny, jeśli dotyczy to spraw czysto bożych: tutaj nie ma miejsca na wesołkowatość – przyznaje. – Natomiast jestem przekonany, że Pan Bóg ma poczucie humoru. Tak zostałem wychowany i wiem, ile przez humor dobrego można zrobić – wskazuje.

Ks. Boguś Kowalski - One Man Show - Jarmark Floriański (19.05.2019)/YouTube Salve NET


***

Tytuł reportażu: Szalikowiec
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 30.09.2021
Godzina emisji: 18.38

pr

Czytaj także

"Kibic swoje wie". Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 19:00
Piłkarskie emocje udzielają się niezależnie od wieku. Podczas meczu reprezentacji Polski kibiców ubranych w biało-czerwone barwy nie brakowało w wielu strefach. Część z nich przyszła oglądać mecz ze swoimi pociechami. Co  o piłce wiedzą najmłodsi kibice i jakie mają przekonania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż o człowieku, który uratował polskie złoto [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 19:00
Ignacy Matuszewski to jeden z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej niedocenianych polskich polityków XX wieku. Ten pułkownik Wojska Polskiego, dyplomata, minister, niezwykle utalentowany publicysta i polemista odegrał ważną rolę w walce o niepodległość i należał do bliskich współpracowników Piłsudskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niewidoma matka niewidomych". Reportaż o Matce Róży Czackiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 11:50
W najbliższą niedzielę (12 września) w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie nastąpi beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej - założycielki ośrodka dla osób niewidomych w Laskach i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. 
rozwiń zwiń