W królestwie Ducha Bielucha. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 19:00
Zabytkowa kopalnia kredy, czyli popularne chełmskie podziemia kredowe, przeżywa prawdziwy najazd turystów. Jednak średniowieczne kredowe labirynty przyciągnęły też naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy przy użyciu nowoczesnych narzędzi eksplorują m.in. nieudostępnione korytarze. Co ciekawego można znaleźć pod chełmską starówką?
Podziemia kredowe w Chełmie to prawdziwy labirynt korytarzy
Podziemia kredowe w Chełmie to prawdziwy labirynt korytarzyFoto: Bazie [CC BY-SA 3.0 pl] Wikimedia Commons

bieszczady_pixabay_1200.jpg
Bieszczadzki raj. Ile natury zostało w naszych najdzikszych górach? [POSŁUCHAJ]

Do królestwa Ducha Bielucha turyści przybywają ze wszystkich stron Polski: niejako zmuszeni przez pandemię do krajowej turystyki odkrywają magiczne zakątki, właśnie takie jak Chełm i jego unikatowe podziemia kredowe. Z kolei naukowcy z krakowskiej AGH inwentaryzują przy użyciu nowoczesnej aparatury średniowieczne labirynty kredowych korytarzy, tworząc trójwymiarowe mapy. Ich praca pozwoli rozszerzyć ofertę turystyczną i tchnąć w podziemia ducha nowoczesności.

Posłuchaj
13:35 TROJKA Reportaz 2021_10_05 18-35-13.mp3 W kredowym labiryncie (Reportaż/Trójka)

– Chełm ma dużo skarbów, ale podziemia zawsze były takim punktem koniecznym do odwiedzenia. Są bardzo atrakcyjne i myślę, że będziemy robić wszystko, żeby było o nich jeszcze głośniej. Stąd współpraca z AGH w Krakowie: scanning 3D i trasa wirtualna – deklaruje Alicja Siatka, dyrektor Departamentu Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Chełm. – A przyda się jeszcze powiększyć tę trasę: zobaczymy, co będzie można wirtualnie udostępniać – zdradza plany na przyszłość.

- To jest ewenement w skali kraju. I zaskoczyła mnie jedna rzecz: przyjmując, że główna eksploatacja prowadzona była od XIII do XVII wieku, to te wyrobiska pozostają w bardzo dobrym stanie – opisuje Daniel Wałach, pracownik naukowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. – No i ta niewiadoma: ile jeszcze jest tych wyrobisk, jak one się rozkładają pod Starym Miastem? Kto wie, czy nie można liczyć tych chodników w kilometrach – zastanawia się.

– Udostępniona trasa jest zabezpieczona w taki sposób, jak zabezpiecza się kopalnie: musi być bezpieczna dla zwiedzających, musi być wymiana powietrza. Są też wyrobiska, które nie były do tej pory udostępniane: oglądałam je z naukowcami z AGH właśnie pod kątem, czy moglibyśmy rozszerzyć trasę do zwiedzania. Ale to jest na razie takie marzenie – przyznaje dyrektor Alicja Siatka. – Turystyka to gałąź przemysłu i wiele miejsc na świecie żyje z turystyki. Może to czas, żeby Chełm też to dostrzegł – wskazuje.

Zapraszamy do Podziemi Kredowych!/YouTube Miasto Chełm


***

Tytuł reportażu: W kredowym labiryncie
Autor reportażu: Dominik Gil (Radio Lublin)
Data emisji: 5.10.2021
Godz. emisji: 18.35

pr


Czytaj także

Reportaż "Wakacje po lockdownie". Jak wygląda tegoroczna turystyka? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 19:07
Tęsknota za podróżami i poznawaniem nowych miejsc jest w tym roku szczególnie silna. Chętnych na wakacyjne wojaże nie brakuje. Większość decyduje się jednak na wyjazdy krajowe. Jednym z chętniej wybieranych kierunków są Tatry i Zakopane. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Goprowskie wspomnienia. Błękitny krzyż na połoninie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 19:00
Ratownicy górscy spod znaku błękitnego krzyża pełnią swoją ochotniczą służbę w Bieszczadach już od 60 lat. Z bieszczadzkim pogotowiem ratunkowym wiąże się też wspomnienie dyżurki w schronisku na Połoninie Wetlińskiej, przez wielu turystów nazywanym Chatką Puchatka. Jakie jeszcze wspomnienia przywołuje to miejsce i gdzie można poznać historię zarówno GOPR, jak i samej Chatki? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozsądnie dokarmiać ptaki? Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 19:00
Dokarmianie ptaków to świetna okazja do poznania gatunków, bliskiego kontaktu z tymi zwierzętami i świetnej zabawy. Za pomocą dobrze dobranego pokarmu możemy zwiększyć swoje szanse na spotkanie z rzadkimi gatunkami i obejrzenie ich z bliska. A więc jak i czym karmić? Jak to robić tak, żeby ptakom pomóc, a nie zaszkodzić?
rozwiń zwiń