W królestwie Ducha Bielucha. Reportaż [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W królestwie Ducha Bielucha. Reportaż [POSŁUCHAJ]
Podziemia kredowe w Chełmie to prawdziwy labirynt korytarzyFoto: Bazie [CC BY-SA 3.0 pl] Wikimedia Commons

Zabytkowa kopalnia kredy, czyli popularne chełmskie podziemia kredowe, przeżywa prawdziwy najazd turystów. Jednak średniowieczne kredowe labirynty przyciągnęły też naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy przy użyciu nowoczesnych narzędzi eksplorują m.in. nieudostępnione korytarze. Co ciekawego można znaleźć pod chełmską starówką?


bieszczady_pixabay_1200.jpg
Bieszczadzki raj. Ile natury zostało w naszych najdzikszych górach? [POSŁUCHAJ]

Do królestwa Ducha Bielucha turyści przybywają ze wszystkich stron Polski: niejako zmuszeni przez pandemię do krajowej turystyki odkrywają magiczne zakątki, właśnie takie jak Chełm i jego unikatowe podziemia kredowe. Z kolei naukowcy z krakowskiej AGH inwentaryzują przy użyciu nowoczesnej aparatury średniowieczne labirynty kredowych korytarzy, tworząc trójwymiarowe mapy. Ich praca pozwoli rozszerzyć ofertę turystyczną i tchnąć w podziemia ducha nowoczesności.

Posłuchaj

13:35
W kredowym labiryncie (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Chełm ma dużo skarbów, ale podziemia zawsze były takim punktem koniecznym do odwiedzenia. Są bardzo atrakcyjne i myślę, że będziemy robić wszystko, żeby było o nich jeszcze głośniej. Stąd współpraca z AGH w Krakowie: scanning 3D i trasa wirtualna – deklaruje Alicja Siatka, dyrektor Departamentu Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Chełm. – A przyda się jeszcze powiększyć tę trasę: zobaczymy, co będzie można wirtualnie udostępniać – zdradza plany na przyszłość.

- To jest ewenement w skali kraju. I zaskoczyła mnie jedna rzecz: przyjmując, że główna eksploatacja prowadzona była od XIII do XVII wieku, to te wyrobiska pozostają w bardzo dobrym stanie – opisuje Daniel Wałach, pracownik naukowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. – No i ta niewiadoma: ile jeszcze jest tych wyrobisk, jak one się rozkładają pod Starym Miastem? Kto wie, czy nie można liczyć tych chodników w kilometrach – zastanawia się.

– Udostępniona trasa jest zabezpieczona w taki sposób, jak zabezpiecza się kopalnie: musi być bezpieczna dla zwiedzających, musi być wymiana powietrza. Są też wyrobiska, które nie były do tej pory udostępniane: oglądałam je z naukowcami z AGH właśnie pod kątem, czy moglibyśmy rozszerzyć trasę do zwiedzania. Ale to jest na razie takie marzenie – przyznaje dyrektor Alicja Siatka. – Turystyka to gałąź przemysłu i wiele miejsc na świecie żyje z turystyki. Może to czas, żeby Chełm też to dostrzegł – wskazuje.

Zapraszamy do Podziemi Kredowych!/YouTube Miasto Chełm


***

Tytuł reportażu: W kredowym labiryncie
Autor reportażu: Dominik Gil (Radio Lublin)
Data emisji: 5.10.2021
Godz. emisji: 18.35

pr


Polecane