Związki osób z niepełnosprawnościami. "Wszyscy chcemy być kochani" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 18:45
– Długo byliśmy po prostu parą, zanim zdecydowaliśmy się na ślub i powiedzenie, że sobie, że chcemy być razem do końca życia i tworzyć rodzinę, mieć dzieci – mówi, opowiadając o swoim małżeństwie mama dwójki dzieci, która sama od urodzenia jest niepełnosprawna ruchowo. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: IKO-studio/Shutterstock

sport niepełnosprawni FREE 1200.jpg
"Sport otworzył mnie na ludzi". Niepełnosprawny sportowiec o swoim życiu

Jak przyznaje, w rozmowie z autorką reportażu, nie zawsze ich sytuacja spotyka się z pozytywną reakcją spotykanych osób, które często postrzegają związki osób z niepełnosprawnościami z pełnosprawnym partnerem, jako oparte na litości lub będące poszukiwaniem darmowej opieki. – Są takie stereotypy, że w takich związkach nie ma prawdziwej miłości – dodaje. Jak podkreśla akcje takie, jak ta prowadzona przez fundację AVALON, mają szanse zmieniać to wyobrażenie, poszerzać horyzonty i zmieniać myślenie. 

Posłuchaj
10:40 2021_10_07 18_45_57_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Związki osób z niepełnosprawnościami. Dlaczego wciąż nie zawsze cieszą się społeczną akceptacją? (Reportaż/Trójka)

 

– Przez projekt "Pełnosprawni w miłości" chcemy powiedzieć całemu społeczeństwo, że osoby z niepełnosprawnościami żyją w związkach, mają rodziny, że kobiety z niepełnosprawnościami mają dzieci i je wychowują – mówi w reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej przedstawicielka fundacji. 

grzegorz płonka 1200 FORUM.jpg
"Grzegorz - o kimś, kto czuje i jest czujny". Reportaż [POSŁUCHAJ]

Jedną z osób, które wspiera fundacja, jest m.in. Artur, który cierpi na niedowład czterokończynowy, który jest wynikiem jego nieszczęśliwego upadku z roweru. Już po wypadku wraz z Anią doczekali się dziecka, przy którego wychowaniu on aktywnie pomaga. – Są niesamowicie odważni. Podróżowali przez miesiąc po Europie, taki mieli miesiąc miodowy – opowiada przedstawicielka fundacji. – To jest szok. Jak to mają mieć dziecko?! Oni?! Te osoby całe życie słyszą, że nie powinny. To jest co dziesiąty nasz znajomy, co dziesiąta osoba, którą spotykamy na ulicy – przypina rozmówczyni Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej, odnosząc się do statystyk dotyczących niepełnosprawności

– My w fundacji staramy się pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami to nie są osoby, niesprawne, słabe. To nie są osoby, którym należy się wykluczenie. Osoby, których możemy żałować, mówiąc, jakie są nieszczęśliwe. Z góry zakładamy, że ich życie jest nieciekawe, nieszczęśliwe i szare. Każdy z nas marzy o tym, żeby być osobą, która jest kochana – podkreśla jeden z przedstawicieli fundacji. 

Macierzyństwo kobiety z niepełnosprawnością | #wyłączamytabu #włączamywiedzę/Fundacja Avalon

***

Tytuł reportażu: Jak ona może z nim być?
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 07.10.2021
Godz. emisji: 18.45

gs

Czytaj także

Od filmów do pracy w kosmosie. Historia wrocławskich studentów [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 18:42
– To jedna z tych wielkich idei, które powstały na serwetce w restauracji. Część z nas miała pewne podstawy związane z górnictwem i postanowiliśmy przesunąć to myślenie w kosmos. Zrobić projekt wiercenia w asteroidach, które mogą kiedyś być dla nas źródłem cennych surowców – opowiada bohater reportażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Frida w krzakach". Niezwykły sklep zrodzony z marzeń [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 19:00
Na wrocławskiej wyspie Tamka, w otoczeniu drzew, stoi przyczepa kempingowa z namalowaną ogromną podobizną Fridy Kalho, sławnej meksykańskiej malarki z pierwszej połowy XX wieku. Wewnątrz mieści się nietypowy sklep z używanymi ciuchami prowadzony przez Agnieszkę Katyńską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko koni żal [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 18:57
W ostatni piątek na trasie wiodącej do Morskiego Oka kulawy koń zaprzężony do bryczki, ponaglany przez woźnicę, wiózł turystów. O zdarzeniu poinformowali aktywiści z fundacji Viva. Turyści często korzystają tam z wozów ciągniętych przez konie, którym – ze względu na zmęczenie – zdarza się przewracać.
rozwiń zwiń