Dzień papieski oczami przedszkolaków

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 19:05
Oba Lolki są szmaciane i dość wiekowe, mają już przecież sześć lat. Jeden z nich ma na głowie czuprynę z żółtej włóczki, a drugi nosi piuskę. To szmaciane pacynki, które w warszawskim przedszkolu Lolek pomagają opowiadać dzieciom o otaczającym je świecie. W przeddzień obchodów 21. Dnia Papieskiego Trójkowa reporterka odwiedziła przedszkole Lolek, które absolwenci Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia sześć lat temu otworzyli na warszawskim Mokotowie. Przedszkolaki po swojemu przygotowywali się tam do papieskiej uroczystości.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/ Łukasz Kowalski

- Lolek wygląda tak, jak chłopiec, czyli jest ubrany w ogrodniczki zielone, ma koszulę w kratę. Drugi Lolek, Jan Paweł II, ma piuskę, białą sutannę i siwe włosy. I ma dziurę: Ma już sześć lat i jest tak często używany, że wymaga rzeczywiście już pewnych poprawek i korekt – śmieje się wychowawczyni, Joanna Borkowska.


Posłuchaj
10:10 TROJKA Reportaz 2021_10_13 18-40-01.mp3 Z Lolkiem przez świat! (Reportaż/Trójka)

– Cnoty, które wprowadzamy, czyli te wartości oparte na nauczaniu Jana Pawła II, bardzo nam pomagają w życiu codziennym – tłumaczy Anna Śliwa. – I mam wrażenie, że te postacie, te nasze pacynki ułatwiają poznawanie tych wszystkich wartości, które chcemy przekazać dzieciom – zastanawia się.

– Jak prowadzę zajęcia dydaktyczne, mam też taką skarpetę: Felka. Felek ma czerwony nochal z wielkiej zakrętki i dwie żółte jako oczy. I to jest taki kumpel dzieci, które go po prostu uwielbiają – opisuje swoja pacynkę Joanna Borkowska. – Myślę, że łatwiej jest po prostu do dzieci dotrzeć, jeżeli ma się takiego pomocnika. Jeżeli ma się jeszcze poczucie humoru, jest taka radość, to się z dziećmi świetnie pracuje – wskazuje.


***

Tytuł reportażu: Z Lolkiem przez świat!
Autorka reportażu: Julia Rozbiecka
Data emisji: 13.10.2021
Godzina emisji: 18.40

pr


Czytaj także

W królestwie Ducha Bielucha. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 19:00
Zabytkowa kopalnia kredy, czyli popularne chełmskie podziemia kredowe, przeżywa prawdziwy najazd turystów. Jednak średniowieczne kredowe labirynty przyciągnęły też naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy przy użyciu nowoczesnych narzędzi eksplorują m.in. nieudostępnione korytarze. Co ciekawego można znaleźć pod chełmską starówką?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na cześć różnorodności narodowej. Reportaż "Murale pamięci" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 19:03
W ramach projektu "Cichy Memoriał" zaplanowano realizację dziesięciu murali. Powstaną one na budynkach i drewnianych stodołach, upamiętniając różnorodności narodowe i wyznaniowe regionu. W tym te związane z kulturą Polaków, Łemków i Żydów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związki osób z niepełnosprawnościami. "Wszyscy chcemy być kochani" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 18:45
– Długo byliśmy po prostu parą, zanim zdecydowaliśmy się na ślub i powiedzenie, że sobie, że chcemy być razem do końca życia i tworzyć rodzinę, mieć dzieci – mówi, opowiadając o swoim małżeństwie mama dwójki dzieci, która sama od urodzenia jest niepełnosprawna ruchowo. 
rozwiń zwiń