Codzienność członków grup rekonstrukcji historycznych. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 18:55
Praca czy zabawa? Jak wygląda codzienność członków grupy rekonstrukcji historycznych? O swoim dwunastoletnim doświadczeniu opowiada dwudziestosześcioletni Przemysław Fedorowicz, wiceprezes Towarzystwa Pamięci VII Pułku Ułanów Lubelskich z Mińska Mazowieckiego. 
Trening kolarski Towarzystwa Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich z Mińska Mazowieckiego
Trening kolarski Towarzystwa Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich z Mińska MazowieckiegoFoto: Antoni Rokicki

Przyznaje, że rekonstrukcja historyczna nie jest dla wszystkich. – Rekonstruktorzy nie noszą długich włosów, nie noszą brody, ewentualnie zapuszczają wąsy. Bardzo często noszę stare zegarki, zbieram przedwojenne aparaty fotograficzne, którymi robię na co dzień zdjęcia. Jestem już tym przesiąknięty – śmieje się.

Posłuchaj
12:57 TROJKA Reportaz 2021_10_20-18-41-57.mp3 Kulisy członkostwa w grupach rekonstrukcyjnych (Reportaż/Trójka)

 

– Nie chciałem zostać żołnierzem i to się spełniło, choć cały czas mam kontakt z wojskowością i starociami, bo zawsze chciałem zbierać wojskowe przedmioty. Razem z tatą oglądałem "Sensacje XX wieku", od tego się zaczęło  wspomina pan Przemysław i dodaje, że pasja rekonstrukcyjna rozkwitła w nim, gdy na pewnym pikniku zobaczył amerykańską grupę rekonstrukcyjną spadochroniarzy.

Inscenizacja "Cyców 1920" / Stowarzyszenie INICJATYWA

– Szukamy źródeł dotyczących tego, jak się szkolić. A w regulaminach nie zawsze wszystko jest dokładnie opisane. Choć są tam opisane pewne procedury, to w zachowanych filmach z przedwojennych pokazów wygląda to zupełnie inaczej, dlatego musimy znaleźć złoty środek – opisuje Przemysław Fedorowicz, który w reportażu opowiada również między innymi o tym, jak rekonstruktorzy są wynagradzani za udział w zdjęciach filmowych i czy osoba z tatuażami może zostać członkiem grupy rekonstrukcyjnej. 

***

Tytuł reportażu: Historia pod lupą
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 18.41

Czytaj także

"My, rekonstruktorzy". Reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 12:09
Towarzystwo Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich z Mińska Mazowieckiego tworzą pasjonaci historii. Niedawno grupa prowadziła ćwiczenia na… rowerach. Okazuje się bowiem, że żołnierze walczący m.in. na Ziemi Mińskiej tworzyli również formację rowerową. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstańcy i młodzi wolontariusze: żywa lekcja historii [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 19:00
Do 2 października 1944 roku trwała walka warszawskich powstańców. Trzy lata temu, w roku 2018, na Nowolipiu został otwarty Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. To miejsce, gdzie często pojawia się młodzież: harcerze, uczniowie szkół, wolontariusze. Jak wygląda tam ich praca? Co 77 lat po powstaniu jego uczestnicy chcą przekazać młodemu pokoleniu?
rozwiń zwiń