Reportaż o wirtualnym przewodniku po Wojskowych Powązkach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:00
Profesor Marek Cieciura od lat tworzy wirtualne przewodniki po miejscach pochówków żołnierzy Armii Krajowej. Ostatnio wraz ze współpracownikami skończył prace związane z tworzeniem przewodnika po Powązkach Wojskowych, które są miejscem pochówku wielu wybitnych Polaków. Teraz każdy, kto ma smartfona, będzie mógł wybrać się na zwiedzanie tego niezwykłego miejsca – sam, a jednak z przewodnikiem.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: ImYanis/shutterstock

Powązki Wojskowe to niezwykły cmentarz: jest jak podręcznik historii. Przychodzi tam wiele wycieczek szkolnych, aby odwiedzić miejsca, gdzie pochowani są m.in. żołnierze AK, żołnierze polegli w 1920 roku, ludzie kultury, wielcy polscy sportowcy. To panteon wielkich Polaków, ale też tych rządzących Polską w okresie PRL-u.


archeologia FREE 1200_660.jpg
Średniowieczny skarb w szczerym polu

Posłuchaj
13:07 TROJKA Reportaz 2021_10_27 18-42-19.mp3 Szlak pamięci (Reportaż/Trójka)

Działanie aplikacji jest bardzo proste. Najpierw trzeba sobie zainstalować na telefonie odpowiednią aplikację i czytnik kodów QR. - Wszyscy mogą korzystać z tej aplikacji. Tutaj jest tabliczka z QR kodem. On podaje link do strony, gdzie jest napisane, co to za kwatera i czyje są tam groby. Np. tutaj leżą Jerzy Kulej, Piotr Nurowski i Irena Szewińska – tłumaczy Dmitrij Tieliegin, jeden ze współtwórców przewodnika. – W linku jest podane położenie grobu: kwatera, rząd, miejsce. Oraz informacje na temat leżącej w nim osoby – dodaje.

Stworzenie przewodnika poprzedziła mozolna praca polegająca na zbieraniu wszelkich materiałów dotyczących pochowanych na Powązkach Wojskowych osób. Oraz stworzenie odpowiednich informacji, przekazujących wszelkie dane.

– Dla mnie pierwsze skojarzenie z tym cmentarzem to, że tutaj pochowani są żołnierze Armii Krajowej. Są oczywiście i inni: pierwsze groby to powstanie listopadowe, styczniowe... To, że jest to miejsce niezwykłe, jedyne takie w Polsce, spowodowało, że poświęciłem bardzo dużo czasu na opracowanie tego przewodnika – mówi Marek Cieciura, przewodniczący Rady Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego. – Takich tabliczek z QR kodem będzie 28 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na stronie, która się otworzy, jest położenie grobu oraz informacje o wybranych osobach pochowanych w tych grobach. Począwszy od powstania listopadowego, skończywszy na ostatnich pochowanych, jak np. Jan Lityński – wylicza.

– W życiorysach pochowanych tutaj ludzi jest historia. A informacja o tutaj pochowanych to jest przecież informacja o historii Polski – dodaje.

Powązki Wojskowe/YouTube Hanka Warszawianka


***

Tytuł reportażu: Szlak pamięci
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 27.10.2021
Godzina emisji: 18.42

pr


Czytaj także

Śladami kawalerzystów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 19:03
– Pomysł konnej wyprawy szlakiem Pułku 3. Strzelców Konnych był bardzo stary. On się narodził na początku lat 90. – wspomina jeden z kawalerzystów-ochotników. – Chcieliśmy, żeby była to lekcja patriotyzmu i historii – dodaje.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związki osób z niepełnosprawnościami. "Wszyscy chcemy być kochani" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 18:45
– Długo byliśmy po prostu parą, zanim zdecydowaliśmy się na ślub i powiedzenie, że sobie, że chcemy być razem do końca życia i tworzyć rodzinę, mieć dzieci – mówi, opowiadając o swoim małżeństwie mama dwójki dzieci, która sama od urodzenia jest niepełnosprawna ruchowo. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edyta Ołdak: wprowadzić wirusa w przestrzeń [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 19:00
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Od zawsze "kręciło ją" działanie w przestrzeni miejskiej, ale także budowanie lokalnych więzi i sprawianie, żeby ludzie mieli poczucie przynależności lokalnej, żeby zachowywali pamięć o historii. To, co robi, pokazuje, że kreatywne działanie służy wszystkim: tak samo w stolicy, jak i na kujawskiej wsi.
rozwiń zwiń