"Pieśń, która nas reprezentuje". Znaczenie hymnu dla młodego pokolenia [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 19:00
11 listopada "Mazurek Dąbrowskiego", który od 1926 roku jest oficjalnym hymnem państwowym Rzeczypospolitej, rozebrzmi we wszystkich polskich szkołach. Uczniowie XXV Liceum Ogólnokształcącego w warszawskiej Falenicy traktują ten dzień szczególnie – patronem ich szkoły jest Józef Wybicki, autor słów pieśni. Reportaż "Do hymnu" Doroty Bonieckiej-Górny to opowieść o znaczeniu i roli hymnu państwowego w życiu młodego człowieka.
Józef Wybicki
Józef Wybicki Foto: Polona

Posłuchaj
12:42 2021_11_10 18_43_42_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Reportaż "Do hymnu" Doroty Bonieckiej-Górny (Reportaż/Trójka)

 

Nasza pieśń

Hymn to pieśń kojarząca się najsilniej ze Świętem Niepodległości, ale to nie jedyny dzień, w którym wyśpiewujemy jego słowa – towarzyszą one nam w trakcie uroczystych apeli i zbiórek, z okazji najróżniejszych rocznic patriotycznych i na wydarzeniach sportowych. – Jeżeli słyszymy Mazurka Dąbrowskiego, kiedy np. nasze polskie reprezentacje wygrywają, to oznacza, że w tym momencie Polska jest najlepsza. To dla nas ważne – powiedział jeden z uczniów XXV LO.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie 1200 free
Hymn Polski - poznaj historię tego utworu

 – Józef Wybicki jest dla wielu wzorem naśladowania głębokiego patriotyzmu. Co prawda młodzież obecnie wiele razy odrzuca te autorytety, ponieważ chce być niezależna, ale nie całkiem zostają przez nią odrzucone. Kiedy w szkole jest przedstawienie, podczas którego jest śpiewany hymn, przechodzą przeze mnie ciarki. Ta pieśń nas reprezentuje – dodała uczennica.

– Jeżeli przy okazji śpiewania hymnu pojawia się nazwisko Wybicki, to daje do namysłu i przypomina, co to była za postać, w jakich wydarzeniach brała udział. Powinniśmy być następcami, tylko że w innych sprawach, jak wykształcenie, zdobycie pracy, wychowanie swoich dzieci w duchu patriotyzmu. Przypominanie im, że te osoby oddały życie za to, żeby było tak, jak jest teraz – kontynuował licealista.

Kiedy "Mazurek Dąbrowskiego" stał się hymnem

Józef Wybicki (1747-1822) uchodzi za jedną z najciekawszych postaci epoki stanisławowskiej – czasów odnowy Rzeczypospolitej, a zarazem jej upadku. Tekst "Mazurka Dąbrowskiego" napisał w 1797 roku w mieście Reggio nell’Emilia w północnych Włoszech. Chociaż funkcję hymnu pełnił już w XIX wieku, oficjalnie został nim w 1926 roku.

– Po zamachu majowym Sejm Rzeczypospolitej stał się wcale nie najważniejszym organem, w związku z tym sprawę hymnu załatwiono poza Sejmem. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało takie dokumenty, na podstawie których uregulowano, że "Mazurek Dąbrowskiego" zostanie wprowadzony jako tekst do szkół i zostanie uznany jako oficjalny hymn państwowy. To sprawa załatwiona bardzo niekonwencjonalnie, właściwie nieprzystająca do współczesnych realiów – opowiadał nauczyciel.

„Mazurek Dąbrowskiego” – nietypowy jak na hymn/Polskie Radio

***

Tytuł reportażu: "Do hymnu"
Autorka reportażu: Dorota Boniecka-Górny
Data emisji: 10.11.2021
Godzina emisji: 18.41

kr

Czytaj także

Codzienność członków grup rekonstrukcji historycznych. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 18:55
Praca czy zabawa? Jak wygląda codzienność członków grupy rekonstrukcji historycznych? O swoim dwunastoletnim doświadczeniu opowiada dwudziestosześcioletni Przemysław Fedorowicz, wiceprezes Towarzystwa Pamięci VII Pułku Ułanów Lubelskich z Mińska Mazowieckiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż o wirtualnym przewodniku po Wojskowych Powązkach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:00
Profesor Marek Cieciura od lat tworzy wirtualne przewodniki po miejscach pochówków żołnierzy Armii Krajowej. Ostatnio wraz ze współpracownikami skończył prace związane z tworzeniem przewodnika po Powązkach Wojskowych, które są miejscem pochówku wielu wybitnych Polaków. Teraz każdy, kto ma smartfona, będzie mógł wybrać się na zwiedzanie tego niezwykłego miejsca – sam, a jednak z przewodnikiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na cmentarzu nocą. Reportaż "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie..." [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 19:00
"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie..." – wszyscy znamy te słowa z "Dziadów" Adama Mickiewicza. Dzień zaduszny. Wywoływanie duchów zmarłych. Ciemno i straszno. Do tego pohukiwanie sów – zwiastun nieszczęścia. Nocą boimy się zaglądać za bramy nekropolii. Dlaczego? Czy literacki przekaz ugruntował w nas te strachy? Czy to przesada? Żeby to sprawdzić, opowiemy o cmentarzu nocą.
rozwiń zwiń