Leśne przedszkole, czyli zdrowsze dzieciństwo? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 18:41
– Dzieciom wolno chodzić po kałuży, bawić się wodą, strugać patyki, bawić się sznurkami. Zawieszamy często linę, wolno im się wspinać po niej na drzewa – wylicza opiekunka w leśnym przedszkolu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Aurelia Borzin/shutterstock

shutterstock para niepełnosprawni 1200.jpg
Związki osób z niepełnosprawnościami. "Wszyscy chcemy być kochani" [POSŁUCHAJ]

Zamiast tabletów dzieci mają patyki, zamiast plastikowych zabawek szyszki, zamiast wpatrywać się w ekran, obserwują przyrodę, hodują rośliny, taplają się w błocie. W Polsce coraz bardziej powszechne stają się leśne przedszkola, których ideą jest wychowywanie dzieci w kontakcie z naturą, w ruchu na świeżym powietrzu – niezależnie od pogody.


Posłuchaj
13:45 _PR3_AAC 2021_11_15-18-41-31 reportaż.mp3 Leśne dzieci, czyli dlaczego warto rozważyć niestacjonarne przedszkole? (Reportaż/ Trójka)

 

W krajach skandynawskich, Niemczech, a nawet Czechach to bardzo popularne. U nas wymaga przede wszystkim przełamania się rodziców przekonanych, że dziecko musi przebywać w szklarniowych, wręcz sterylnych warunkach. Tymczasem dzieci z przedszkoli leśnych mają lepszy wzrok, nie mają wad postawy, rzadko chorują, są kreatywne. 


Frida second hand przyczepa Wrocław 1200.jpg
"Frida w krzakach". Niezwykły sklep zrodzony z marzeń [POSŁUCHAJ]

– Bardzo wiele nauczycieli nie wychodzi z dziećmi tylko dlatego, że nie chce im się ubierać dzieci, nie chce im się zawiązywać butów, nie chce im się zakładać tylu par rękawiczek, nie chce im się dopinać bluzek. To niepoważne, u nas dzieci ubierają się same, my im tylko pomagamy. To jest bardzo rozwijające dla dłoni, dla przyczynowo-skutkowego myślenia – przekonuje jedna z nauczycielek.

Leśne Przedszkole Montessori/Szkoła Montessori

***

Tytuł reportażu: Dzieci lasu
Autor reportażu: Jakub Tarka  
Data emisji: 15.11.2021 (powtórka)
Godzina emisji: 18.41

gs

Czytaj także

Jak dawać radość? Historia Kulka i Kulki

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 19:22
Katarzyna i Krzysztof Kaczor tworzą zgrany duet nie tylko w życiu, ale i w pracy. Postanowili porzucić swoje dotychczasowe zawody i zająć się dostarczaniem radości dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cena nieprzypadkowej śmierci

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 09:30
Kazimierz Michalczyk jest jedną z ofiar stanu wojennego. Był robotnikiem we wrocławskich zakładach Elwro.
rozwiń zwiń