Sami mając niewiele, pomagają innym. Jak dzielić się radością? Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 18:42
Mówiąc o odwiedzinach młodzieży z Fundacji Dobrych Inicjatyw w ramach akcji "Paczka dla seniora", kobieta nie kryje wzruszenia. – To był naprawdę szok. Pomyślałam, że powinnam się jeszcze podzielić tym z kimś. Tyle serca mi okazano… Sąsiad wszystkich już pochował, a dostałam takie multum skarpet, że sama ich nosić też nie będę, to się z nim podzieliłam. Wydaje mi się, że tak trzeba – podkreśla.
Paczka dla seniora narodziła się w ramach dodatkowych zajęć, których celem jest dobre przygotowanie młodzieży do rywalizacji na rynku pracy
"Paczka dla seniora" narodziła się w ramach dodatkowych zajęć, których celem jest dobre przygotowanie młodzieży do rywalizacji na rynku pracyFoto: Photographee.eu/shutterstock

złota rączka senior naprawa pomoc remont 1200.jpg
Naprawi cieknący kran i wymieni żarówkę. Fachman dla seniora

– Byłam w szoku. W MOPS-ie pracowała dziewczyna, która powiedziała, że odwiedzą mnie życzliwi ludzie i przyjdą z pomocą. Człowiek miał chęć przytulić ich wszystkich do siebie… ta pustka w tym domu… – opowiada jedna z seniorek wspieranych w ramach akcji "Paczka dla Seniora". Jak wspomina wcześniej, gdy żył jeszcze jej mąż, dwa piętra nad nią mieszkała samotna 96-latka, która nie miała nikogo i którą udawało się czasem jej odwiedzić. – Jest sporo takich osób, co tego potrzebują. Nie mają do kogo otworzyć ust – przyznaje. 

Posłuchaj
11:21 2021_11_23 18_42_46_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Jednorazowy projekt, który stał się coroczną akcją. Historia "Paczki dla seniora" (Reportaż/Trójce)

 

shutterstock_senior samotność wolonatariat 1200.jpg
"Obecność bliskich w życiu seniorów jest istotna"

To właśnie obecność drugiego człowieka, jego życzliwość, uśmiech jest dla samotnych seniorów najważniejsza. Dla każdego w paczce jest dobra kawa, ciasteczka i… kolorowe skarpetki. To ważne, żeby w takich paczkach świątecznych nie było tylko najpotrzebniejszych rzeczy. 

– Towarzyszy temu radość, że robimy coś dobrego. Skala potrzeb jest ogromna. To zawsze jest przejmujące i przyjemne, gdy ktoś przytuli, bo jest tak szczęśliwy ze zwykłej paczki z jakimiś rzeczami – opowiadają wolontariuszki. 

Fundacja Dobrych Inicjatyw po raz szósty organizuje akcję "Paczka dla Seniora". To nie tylko ogromne wsparcie dla samotnych, starszych osób, ale też wielka lekcja empatii dla młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych, bo to oni wymyślili tę akcję. Celem fundacji, która obejmuje swoją opieką kilka takich miejsc, jest umożliwienie młodzieży z domów dziecka lepszego, niż pokazują statystyki, startu w dorosłe życie. 

***

Tytuł reportażu: Projekt: paczka
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 23.11.2021
Godzina emisji: 18.42

gs

Czytaj także

Reportaż o wirtualnym przewodniku po Wojskowych Powązkach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:00
Profesor Marek Cieciura od lat tworzy wirtualne przewodniki po miejscach pochówków żołnierzy Armii Krajowej. Ostatnio wraz ze współpracownikami skończył prace związane z tworzeniem przewodnika po Powązkach Wojskowych, które są miejscem pochówku wielu wybitnych Polaków. Teraz każdy, kto ma smartfona, będzie mógł wybrać się na zwiedzanie tego niezwykłego miejsca – sam, a jednak z przewodnikiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alina Czerniakowska i wartości jej życia. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 19:00
– Jesteś tyle warta, ile innym pomożesz – powiedziała Alinie Czerniakowskiej jej ukochana babcia przed śmiercią. Bohaterka reportażu jest reżyserem i dokumentalistą, autorką wielu filmów o tematyce historycznej i patriotycznej, laureatką Nagrody Specjalnej SDP za rok 2018.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Coś po sobie zostawić". Z miłości do kolei [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 19:00
Kolejarze i miłośnicy kolei dbają o to, żeby kolejne pokolenia poznawały historię jej rozwoju. Prowadzą w tym celu strony internetowe, w starych lokomotywowniach odnawiają stare wagony i parowozy. Powstają też prywatne zbiory.
rozwiń zwiń