Tora! Tora! Tora! Atak na Pearl Harbor [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 18:43
– Moim zdaniem to nie Stalingrad był tym przełomowym momentem wojny, ale Pearl Harbor właśnie i wkroczenie Ameryki do wojny. Gdyby nie to, nie wiadomo, jak by się to wszystko skończyło, czy moglibyśmy sobie dzisiaj spokojnie rozmawiać o Honolulu – opowiada jeden z bohaterów reportażu.  
Eksplozja na niszczycielu  USS Shaw podczas japońskiego ataku na Pearl Harbor
Eksplozja na niszczycielu USS "Shaw" podczas japońskiego ataku na Pearl HarborFoto: PAP/UPPA/Photoshot

7 grudnia mija 80. rocznica japońskiego ataku na Pearl Harbor, najważniejszą bazę amerykańskiej Floty Pacyfiku, oraz kilka baz armii amerykańskiej. Ten atak wciągnął Stany Zjednoczone w II wojnę światową i rozpoczął działania wojenne na obszarze Oceanu Spokojnego. 

Niedziela wybrana została na dzień ataku, aby opóźnić reakcję. Rozkaz przygotowania się do nalotu ("Tenkai!") wydał o 7:40 komandor porucznik lotnictwa Mitsuo Fuchida. Hasło wzywające do właściwego ataku brzmiało "To! To! To!", nadane zostało o 7:49. Najbardziej znane z trzech haseł: "Tora! Tora! Tora!", oznaczało, że wróg został zupełnie zaskoczony. Nadano je o 7:53. 

– Pod moim bezpośrednim dowództwem było 49 bombowców horyzontalnych. Lecieliśmy przez gęste chmury rozciągające się na wysokości 2 tysięcy metrów, czasem ponad nimi. Nagle chmury rozstąpiły się i ukazała się nam biała linia brzegowa. Zbliżaliśmy się do celu. Pode mną leżała cała amerykańska Flota Pacyfiku w szyku, którego nawet w najbardziej optymistycznych snach bym się nie spodziewał. Flota wojenna musi zawsze czuwać, bo nie można wykluczyć niespodziewanego ataku, dlatego ten obraz w dole był nie do pojęcia. Czyżby Amerykanie nie słyszeli o ataku na Port Artur? – zapisał w swoich notatkach komandor Mitsuo Fuchida. 

Precyzyjnie zaplanowana i ćwiczona przez wiele miesięcy japońska operacja lotnicza została przeprowadzona za pomocą 353 samolotów bombowych, torpedowych oraz myśliwskich. Przeprowadzając atak bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny, japońska marynarka wojenna osiągnęła taktyczne zaskoczenie i zadała duży cios amerykańskim zasobom militarnym na Pacyfiku. W dwugodzinnym ataku zatopionych lub ciężko uszkodzonych zostało pięć pancerników, na lotniskach zaś na wyspie Oʻahu zniszczonych lub ciężko uszkodzonych zostało 328 amerykańskich samolotów. W ciągu jednego dnia zginęło w amerykańskiej bazie wojskowej 2335 żołnierzy i marynarzy oraz 68 cywilów. Rany odniosło odpowiednio 1143 i 35 osób. 


Posłuchaj
11:37 2021_12_07 18_43_31_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Atak Pearl Harbor. Dlaczego Amerykanie dali się zaskoczyć Japończykom? (Reportaż /Trójka)

 

Zobacz także:

Miejsce ataku dla Amerykanów ma wyjątkowe znaczenie. – Jest to najbardziej odwiedzane miejsce, chyba drugie w Ameryce po Arlington Cemetery. Nie ma Amerykanina, który by przyjechał na Hawaje i nie udał się właśnie w to miejsce, gdzie 7 grudnia 1941 roku rozpoczęła się dla Ameryki II wojna światowa – przypomina Ewa Michałowska. Autorka reportażu odwiedziła te miejsca, m.in. pomnik poświęcony marynarzom, którzy zginęli na okręcie "Arizona". W audycji wykorzystano też japońskie zapisy dotyczące inwazji. 

'America Was Completely Unified': 80 Years Since Attack On Pearl Harbor/MSNBC

***

Tytuł reportażu: Tajemnice Zatoki Perłowej
Autorka reportażu: Ewa Michałowska 
Data emisji: 7.12.2021
Godzina emisji: 18.42

gs              


Czytaj także

Ellis Island, czyli Wyspa Nadziei i Łez

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 19:30
Od 1892 roku przybywający do USA imigranci (w tym także Polacy) pierwsze kroki stawiali na Ellis Island, zwanej Wyspą Nadziei i Łez. Był to rodzaj ówczesnego biura emigracyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramatyczna historia bunkra "Krysia" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 18:11
Podczas okupacji, na warszawskiej Ochocie przy ul. Grójeckiej 77, rodzina miejscowych ogrodników, Wolskich, ukrywała blisko 40 osób – uciekinierów z getta. Bunkier "Krysia" był zlokalizowany pod szklarnią. 8 marca 1944 roku Niemcy namierzyli tę kryjówkę. Wszystkich, zarówno ukrywanych, jak i ukrywających, aresztowali i przewieźli na Pawiak. Tam, trzy dni później, zamordowali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia ppłk. Wacława Lipińskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 19:15
125 lat temu, 28 września 1896 r., urodził się ppłk. Wacław Lipiński. Jako szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy w specjalnych komunikatach dodawał otuchy broniącej się stolicy. Walczył z carską Rosją w Legionach, z Rosją sowiecką w wojnie polsko-bolszewickiej, potem z Niemcami w 1939 roku, a zabili go Polacy w więzieniu we Wronkach 4 kwietnia 1949 roku.
rozwiń zwiń