Przekop Mierzei Wiślanej nadzieją dla mieszkańców. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 18:41
Czy spełnią się oczekiwania mieszkańców Elbląga i miejscowości wokół Zalewu Wiślanego na rozwój gospodarczy regionu w kontekście przekopu na Mierzei Wiślanej? Nowa przeprawa zapewni bezpośredni kontakt z morzem bez konieczności przekraczania granicy z Rosją.
Rozwój turystyki jest tematem ogromnie ważnym zarówno dla zwolenników, jak i przeciwników przekopu Mierzei Wiślanej. Na co liczą jedni, a czego obawiają się drudzy? Na zdjęciu nadbrzeże w Krynicy Morskiej
Rozwój turystyki jest tematem ogromnie ważnym zarówno dla zwolenników, jak i przeciwników przekopu Mierzei Wiślanej. Na co liczą jedni, a czego obawiają się drudzy? Na zdjęciu nadbrzeże w Krynicy MorskiejFoto: Shutterstock/Robson90

– Będzie więcej turystów – mówi o swoich nadziejach instruktorka jazdy konnej Aleksandra Wysocka. Jak przyznaje, obecnie młodzi ludzie wyjeżdżają z Elbląga. Wielu z nich w poszukiwaniu lepszych zarobków udaje się też za granicę. Czy przekop Mierzei Wiślanej skłoni ich do pozostania? Rozmówczyni Adama Bogoryja-Zakrzewskiego nie umie dać jednoznacznej odpowiedzi. – Wydaje mi się, że różnie. Nadal będą wyjeżdżać, głównie za pracą i za rozwojem, jeśli chodzi o szkołę – ocenia. 

Posłuchaj
11:51 2022_01_13 18_41_18_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Przekop Mierzei Wiślanej. Obawy i nadzieje mieszkańców i inwestorów (Reportaż/Trójka)

 

W Elblągu nie ma wielkich inwestycji, choć Stare Miasto zostało odnowione. W mniejszych okolicznych miejscowościach jest jeszcze trudniej, zarówno jeśli chodzi o możliwość wyboru szkoły i kształcenia, jak i znalezienie pracy. 

Inwestycje i zmiany na rynku pracy

Przekop daje szansę na zmianę tej sytuacji. – Szacuje się, że w początkowym etapie ta inwestycja może przynieść nawet do 3,5 tys. miejsc pracy do 2030 roku – zwraca uwagę Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Elblągu. Jak dodaje, wiele firm, które w czasach transformacji wycofały się z miasta, dziś do niego wraca, co można zaobserwować m.in. na podstawie zainteresowania, którym cieszą się działki wzdłuż rzeki Elbląg. – To już się opłaca na samym etapie wykonywania inwestycji związanych z budową kanału przez Mierzeję Wiślaną, widzimy to odzwierciedlenie w rachunku zysków i strat – zaznacza. 

Czytaj także:

Czego obawiają się mieszkańcy?

Jakie zatem obawy związane z inwestycją mają mieszkańcy Krynicy Morskiej? – Większość mieszkańców i władze miasta było przeciwnych inwestycji, bo nie dostaliśmy zapewnień od inwestora ani od strony rządowej, że w przypadku sprawdzenia się czarnych scenariuszy, czyli zanikania plaż za przekopem, rząd nie zostawi miasta i mieszkańców samych sobie, że znajdą się środki na odtwarzanie tych plaż – wyjaśnia burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat. Przekop znajduje się 2 km od granicy miasta. Z zanikaniem plaż zmaga się m.in. Władysławowo, gdzie muszą być one refulowane co dwa-trzy lata. Tam przyczyną problemu są falochrony, zbudowane w latach 70. 

Duże nadzieje związane z przekopem mają pasjonaci żeglarstwa, którzy liczą, że stanie się on dla nich przepustką do wypłynięcia na szersze wody, a jednocześnie umożliwi rozwój zaplecza turystycznego. 

Przekop Mierzei Wiślanej 4K - 13.01.2022 Prace rozbiórkowe nabrzeża tymczasowego/TVREGIONALNA24.PL REGIONALNA TELEWIZJA INTERNETOWA

***

Tytuł reportażu: "Przekop"
Autor reportażu: Adam Bogoryja-Zakrzewski 
Data emisji: 13.01.2022
Godzina emisji: 18.41

gs

 

Czytaj także

Złomowiska, kamieniołomy, natura. Czego potrzeba, by tworzyć sztukę?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 19:00
Czy zastanawiamy się czasem, jak – bez dyplomu akademii sztuk pięknych – można zostać artystą? – Nie skończyłem żadnej szkoły artystycznej. Moją szkołą są ludzie, których spotkałem – mówi Grzegorz "Siwy" Pawłowski, artysta rzeźbiarz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ferie zimowe w czasach pandemii [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 18:41
17 stycznia ferie zaczynają uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. W następnej kolejności wypoczywać będą dzieci i młodzież szkolna z innych województw. Część rodziców zimowe wakacje z pociechami zaplanowała w polskich górach. Przedstawiciele kurortów, takich jak Krynica-Zdrój czy Muszyna, zapewniają, że wszelkie środki bezpieczeństwa będą zachowane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uzależnieni od leczenia. Reportaż "Zabawa w doktora" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 18:42
 Pandemia spowodowała, że coraz częściej sięgamy po różnorodne środki. Czasami z opłakanym skutkiem. – Po wyrwaniu zęba zrobił mi się zakrzep. To jest straszny ból. Brałam przeciwbólowe i doszło do zatrucia, bo brałam ich za dużo. Zauważyłam, że to nie żarty. Wylądowałam na oddziale w szpitalu – przyznaje w reportażu jedna z kobiet. Jak sama mówi, gdyby nie leczenie szpitalne, różnie ta sytuacja mogłaby się skończyć… 
rozwiń zwiń