Przekop Mierzei Wiślanej nadzieją dla mieszkańców. Reportaż [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przekop Mierzei Wiślanej nadzieją dla mieszkańców. Reportaż [POSŁUCHAJ]
Rozwój turystyki jest tematem ogromnie ważnym zarówno dla zwolenników, jak i przeciwników przekopu Mierzei Wiślanej. Na co liczą jedni, a czego obawiają się drudzy? Na zdjęciu nadbrzeże w Krynicy MorskiejFoto: Shutterstock/Robson90

Czy spełnią się oczekiwania mieszkańców Elbląga i miejscowości wokół Zalewu Wiślanego na rozwój gospodarczy regionu w kontekście przekopu na Mierzei Wiślanej? Nowa przeprawa zapewni bezpośredni kontakt z morzem bez konieczności przekraczania granicy z Rosją.

– Będzie więcej turystów – mówi o swoich nadziejach instruktorka jazdy konnej Aleksandra Wysocka. Jak przyznaje, obecnie młodzi ludzie wyjeżdżają z Elbląga. Wielu z nich w poszukiwaniu lepszych zarobków udaje się też za granicę. Czy przekop Mierzei Wiślanej skłoni ich do pozostania? Rozmówczyni Adama Bogoryja-Zakrzewskiego nie umie dać jednoznacznej odpowiedzi. – Wydaje mi się, że różnie. Nadal będą wyjeżdżać, głównie za pracą i za rozwojem, jeśli chodzi o szkołę – ocenia. 

Posłuchaj

11:51
Przekop Mierzei Wiślanej. Obawy i nadzieje mieszkańców i inwestorów (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W Elblągu nie ma wielkich inwestycji, choć Stare Miasto zostało odnowione. W mniejszych okolicznych miejscowościach jest jeszcze trudniej, zarówno jeśli chodzi o możliwość wyboru szkoły i kształcenia, jak i znalezienie pracy. 

Inwestycje i zmiany na rynku pracy

Przekop daje szansę na zmianę tej sytuacji. – Szacuje się, że w początkowym etapie ta inwestycja może przynieść nawet do 3,5 tys. miejsc pracy do 2030 roku – zwraca uwagę Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Elblągu. Jak dodaje, wiele firm, które w czasach transformacji wycofały się z miasta, dziś do niego wraca, co można zaobserwować m.in. na podstawie zainteresowania, którym cieszą się działki wzdłuż rzeki Elbląg. – To już się opłaca na samym etapie wykonywania inwestycji związanych z budową kanału przez Mierzeję Wiślaną, widzimy to odzwierciedlenie w rachunku zysków i strat – zaznacza. 

Czytaj także:

Czego obawiają się mieszkańcy?

Jakie zatem obawy związane z inwestycją mają mieszkańcy Krynicy Morskiej? – Większość mieszkańców i władze miasta było przeciwnych inwestycji, bo nie dostaliśmy zapewnień od inwestora ani od strony rządowej, że w przypadku sprawdzenia się czarnych scenariuszy, czyli zanikania plaż za przekopem, rząd nie zostawi miasta i mieszkańców samych sobie, że znajdą się środki na odtwarzanie tych plaż – wyjaśnia burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat. Przekop znajduje się 2 km od granicy miasta. Z zanikaniem plaż zmaga się m.in. Władysławowo, gdzie muszą być one refulowane co dwa-trzy lata. Tam przyczyną problemu są falochrony, zbudowane w latach 70. 

Duże nadzieje związane z przekopem mają pasjonaci żeglarstwa, którzy liczą, że stanie się on dla nich przepustką do wypłynięcia na szersze wody, a jednocześnie umożliwi rozwój zaplecza turystycznego. 

Przekop Mierzei Wiślanej 4K - 13.01.2022 Prace rozbiórkowe nabrzeża tymczasowego/TVREGIONALNA24.PL REGIONALNA TELEWIZJA INTERNETOWA

***

Tytuł reportażu: "Przekop"
Autor reportażu: Adam Bogoryja-Zakrzewski 
Data emisji: 13.01.2022
Godzina emisji: 18.41

gs

 

Polecane