Prawdziwe warsiaskie cwaniaki

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 06:00
- Tak zwana gwara warsiaska to nie tylko sposób wysławiania się, mówienia, ale też styl, faszon - tłumaczy jeden z ostatnich prawdziwych "warsiawiaków".
Audio
Stanisław Grzesiuk
Stanisław GrzesiukFoto: Kadr z teledysku do piosenki "Nie masz cwaniaka nad warszawiaka"

Coraz trudniej spotkać ludzi mówiących "warsiaską" gwarą. Ze względu na napływ ludności spoza stolicy, grozi jej całkowite wyginięcie. Tym bardziej jest ona teraz doceniana i kultywowana.

- Żeby odtwarzać tamte realia to trzeba się nauczyć manier, gestykulacji, intonacji, mieć też takie cechy jak np. humor. Psiapsiakiem nie można być jednym słowem - mówi Piotr Grygoruk z Grupy Teatralnej "Warszawiaki", która współpracuje z Domem Kultury "Ochota".

 Aktor podkreśla, że na bycie prawdziwym warszawiakiem składa się także ubiór, "faszon". - Jesioneczki mam, spodenki odpowiednie, buciki skórzane z faszonem, marynareczka, szaliczek. Nie mogę wyglądać jak elegant z Pociejowa* - tłumaczy.

Cechą charakterystyczną gwary warszawskiej jest używanie wszelkiego rodzaju zdrobnień. - Ta maniera zdrabniająca przydawała w pojęciu mieszczańskim elegancji w wysłowieniu - pisał Bronisław Wieczorkiewicz w kultowej książce "Gwara warszawska dawniej i dziś".

Owa elegancja ujawniała się również w zwrotach grzecznościowych. - Utartą bowiem formułą grzecznościową jest wyrażenie "Szanowny Pan", "Pan Ładny", np.: "Małżonka weźmie szanownego Pana za mordę, zacznie kołować po pokoju" - czytamy w książce Wieczorkiewicza.

W reportażu występuje także Grzegorz Towalski autor strony gwara-warszawska.waw.pl.

Aby wysłuchać reportażu Magdy Skawińskiej  "Warsiaska mowa", wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boskie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

*Pociejów - "targ ze starzyzną w Warszawie, tam można było tandetę kupić " (przyp. Piotra Grygoruka)

(pg)

Zobacz więcej na temat: Facebook reportaż Warszawa

Czytaj także

Slonsko godka

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 14:30
"Jak sie kapnóńć, co Hanys godo?", czyli "Slonsko godka. Ilustrowany słownika dla Hanysów i Goroli".
rozwiń zwiń