Powiedz, co tutaj widzisz

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powiedz, co tutaj widzisz
Awangarda Studio w WarszawieFoto: źr. awangarda.org.pl

Patrząc na to zdjęcie większość z nas zobaczy pomieszczenie, w którym prezentowane są dzieła sztuki. Może to galeria albo sala w muzeum czy domu kultury?

Posłuchaj

Reportaż Ewy Michałowskiej "Sztuka czystych serc"
+
Dodaj do playlisty
+

I słusznie, bo to jest galeria. Tyle tylko, że prezentuje twórczość osób niepełnosprawnych. - Awangarda traktuje ludzi z niepełnosprawnością tak, jak oni najbardziej chcieliby być traktowani, czyli tak, jak każdego innego człowieka. Pośrednio nasza działalność zmierza w tym właśnie kierunku, żeby ludzie ci byli normalnie traktowani - mówi Joanna Widler z Fundacji Awangarda, organizacji promującej sztukę osób z niepełnosprawnością intelektualną. W Awangarda Studio (zdjęcie powyżej) ci właśnie artyści wystawiają swoje prace.

Jednym z odkrytych przez Awangardę artystów jest Radek Pytelewski, artysta malarz, który w 2007 roku otrzymał statuetkę "Człowieka bez barier". Ubraniach z jego grafikami już od kilku lat nosi  w swoim "Show" Szymon Majewski.

Radek

Witkacy, Picasso i Dali to jego ulubieni malarze. Radek tworzy w wielu technikach – farbą olejną, akrylową, akwarelą, pastelami, kredką, markerem. Pracuje na papierze, kartonie i płótnie.

- Moje prace są już w siedemnastu państwach, ale jeszcze się nie uważam za artystę, jeszcze mało zrobiłem w swoim życiu – mówi Radek. Jego zdaniem artysta to jest ten, który maluje sercem, duszą, niczego się nie boi, nawet krytyki, no i pomaga innym.

Jeden z instruktorów Radka Marek Konarski, artterapeuta i fotografik mówie, że nie dzieli sztuki na nieprofesjonalną i profesjonalną. - Uważam, że zarówno ktoś z akademickim wykształceniem, jak i ktoś taki, jak Radek, jest artystą - tłumaczy.

Jednym z haseł Awangardy jest docenianie różnorodności. – W każdej inności jest coś dobrego, dzięki temu świat jest wesoły i interesujący. W naszej działalności jesteśmy na początku drogi, szukamy wzorów i szukamy talentów – mówi Małgorzata Samborska, założycielka fundacji. 

Być może dzięki podobnym działaniom ziści się marzenie Radka, by ludzie zmienili swój stosunek do niepełnosprawnych. – Ludzie potrafią nas przezywać. Dla mnie to jest głupie, powinna być w Polsce jakaś solidarność.

Więcej o działaniach Fundacji Awangarda można się dowiedzieć z jej strony internetowej oraz reportażu Ewy Michałowskiej. Aby go wysłuchać wystarczy kliknąć ikonę dźwieku w boksie "Posłuchaj".

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(asz)

Polecane