Wolontariusze zakochani w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 13:01
W wieku 70 lat pojechali do Malawi pomagać dzieciom z porażeniem mózgowym. Wyjazd okazał się być przygodą ich życia.
Audio

Jako wieloletnia pracownica ośrodka opiekuńczo-wychowawczego w Malawi Alicja Brauer zajmowała się dziećmi: tymi z porażeniem mózgowym i tymi po operacjach czy wypadkach. Włodzimierz Brauer, który w Polsce zajmował się rehabilitacją, pomagał również osobom starszym. Pracowali w Balaka – jednej z najbardziej odciętych od cywilizacji wiosek środkowego Malawi. – Naszym głównym celem jest teraz budowa centrum rehabilitacyjnego – podkreśla Włodzimierz Brauer.  W budowie ośrodka w Balaka pomaga Fundacja Sue Ryder oraz kraje Unii Europejskiej. Ale potrzeby są duże: brak jest infrastruktury, drobnego sprzętu rehabilitacyjnego, kul, protez czy lekarstw.

W 2007 roku szef oddziału Fundacji Sue Ryder w Malawi odwiedził Szpital Rehabilitacji Neurologicznej w podwarszawskim Konstancinie. Kiedy namawiał pracującego w nim Włodzimierza Brauera na wyjazd do swojego kraju, ten był sceptyczny. Był w wieku emerytalnym, wiedział, że w Malawi panuje bieda i trudny do zniesienia klimat, a on sam słabo mówił po angielsku. Jednak w końcu, za namową żony, podjął decyzję i oboje wyjechali do Malawi, by pomóc w budowie centrum rehabilitacyjnego.

Na miejscu urzekła ich przede wszystkim wdzięczność, z jaką mieszkańcy Malawi przyjmują to, co się im daje. – Starsi ludzie czasem klękają. Na początku byłam zażenowana, ale to jest wpisane w ich kulturę – wspomina Alicja Brauer. Jej mąż zwraca uwagę na coś innego. - Tam czas się zatrzymał, nikt się nie spieszy - wyjaśnia Włodzimierz Brauer. Oboje zgodnie przyznają, że wyjazd do Malawi był przygodą ich życia. Zapewniają, że powrócą jeszcze do tego kraju. Chcą nauczyć pracujących tam wolontariuszy obsługi sprzętu rehabilitacyjnego, zakupionego dla ośrodka w Bakala.

Aby wysłuchać całego reportażu wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Reportaż "Afryka, nasza miłość" przygotowała Urszula Żółtowska-Tomaszewska.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

 

(PRM)