X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Radioaktywny pampers

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 14:43
Podczas, gdy media na całym świecie donosiły o katastrofalnym w skutki trzęsieniu ziemi i towarzyszącym mu tsunami, Agnieszka, Paweł i 10-miesięczna Matylda podróżowali po Japonii.
Audio

Ekrany telewizorów zalały zdjęcia zniszczeń wywołanych przez kataklizm. Stopień zagrożenia po awarii elektrowni Fukushima przyrównano do katastrofy w Czarnobylu.

- Tam wyglądało to zupełnie inaczej, nie było takiej paniki, a media tonowały wszystko i uspokajały – wspomina Agnieszka Stryczek, która wraz z Pawłem Chudzickim i ich 10-miesięczną córeczką Matyldą znajdowała się w tym czasie w Japonii.

Podróżnicy nie zdawali sobie sprawy z faktycznego wymiaru zdarzeń dopóki nie przejrzeli doniesień portali internetowych. – Włos nam się zaczął jeżyć, bo zupełnie inaczej to wyglądało od strony europejskiej, niż japońskiej – dodaje.

Z Tokio, gdzie odczuwali tylko lekkie wstrząsy typowe w tym regionie, wyjechali 2 dni przed trzęsieniem. – W Hiroszimie, z racji tego miejsca, pojawiło się wielu dziennikarzy. Szczerze mówiąc robią nie za dobrą robotę, szukają paniki u ludzi, zadają pytania typu "czy nadchodzi drugie pandemonium atomowe", "czy dla Japonii to druga największa tragedia po zrzuceniu bomby w Hiroszimie" – opowiada Paweł. Japończycy byli co najmniej zaskoczeni takim podejściem obcokrajowców.

O Agę i Pawła zaczęła martwić się rodzina, szczególnie, że nie działał ich telefon. Kiedy weszli do Internetu, by napisać do rodziców, czekały już na nich maile pełne zastraszających informacji. - My na miejscu nie odbieraliśmy tego jako szalonej tragedii, czuliśmy się bezpiecznie, widzieliśmy co się dzieje na miejscu i doszliśmy do wniosku, że nie będziemy więcej wchodzić do Internetu, bo nas najzwyczajniej w świecie straszą – wyjaśnia Agnieszka w rozmowie z Dorotą Stabik.

Polacy podkreślają, że Japończycy są bardzo zorganizowanym i pracowitym narodem, a ponadto nie pokazują ekstremalnych emocji, w związku z tym nie było żadnej histerii. Nawet w najbardziej dotkniętych kataklizmem regionach ludzie cierpliwie czekali na pomoc. – Nikt tam nie biegał z kamieniami, nie wchodził do sklepów by kraść, jak to było w Egipcie. To oni nas uspokajali, choć może powinno być odwrotnie – dodaje Agnieszka.

Decyzję o wcześniejszym powrocie podjęli, gdy pojawiły się  informacje o radiacji, głównie ze względu na Matyldę. - Musieliśmy wrócić do Tokio i stamtąd wylecieliśmy po zaledwie 17 dniach pobytu w Japonii, z tym że jeszcze wtedy nie było wiadomo o skażeniu wody, a przecież kąpaliśmy się i musieliśmy pić ... – zawiesza głos młoda mama.

Aby usłyszeć dlaczego mierzy się radiację pampersów i czy obawy rodziny dotyczące ryzyka napromieniowania zostały rozwiane, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Agnieszka i Paweł zapowiadają, że już niebawem relacja z podróży pojawi się na ich stronie internetowej.

Reportaż "Japoński Czarnobyl" przygotowała Dorota Stabik.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(asz)

Czytaj także

Straty Japonii po trzęsieniu sięgną 309 mld USD

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 14:56
To będzie dla Japonii najdroższy w skutkach kataklizm od czasu drugiej wojny światowej - ocenił we wtorek rząd dotkniętego katastrofą państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kup album solidarności i pomóż dzieciom w Japonii

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 18:51
Całkowity dochód ze sprzedaży albumu "Solidarni z Japonią", który powstał z inspiracji Trójki, zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, które ucierpiały podczas trzęsienia ziemi i fali tsunami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbiorowa solidarność w Japonii miesiąc po kataklizmie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2011 20:00
- Tam, tak jak w Polsce w latach 80. czuje się ducha solidarności. Japończycy są teraz zjednoczeni, jak Polacy po śmierci Jana Pawła II – mówi w "Raporcie o stanie świata" Jacek Wan, korespondent telewizji japońskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramatyczne wideo: tsunami niszczy miasto w kilka minut

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 01:30
To jedno z najbardziej wstrząsających nagrań żywiołu w Japonii: domy łamią się na oczach operatorów, zbliża się do nich potężna fala, która zabiera wszystko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwiazdy zagrają dla ofiar trzęsienia ziemi w Japonii

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 20:45
Katar będzie gospodarzem spotkania piłkarskich gwiazd, które zagrają na rzecz poszkodowanych przez trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii.
rozwiń zwiń