Finlandia w sercu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 11:30
Joanna opowiada w reportażu Trójki o tym, jak jedna dziecięca wycieczka na północ może wywołać miłość do Finlandii i Finów na całe życie.
Audio

- O Finlandii po raz pierwszy usłyszałam, jak miałam 4 lata. Nie pamiętam samego momentu, kiedy rodzice poinformowali mnie, że jedziemy do Finlandii, ale pamiętam listy, które mama często wymieniała z Finami, do których jeździliśmy.

Asia i jej rodzina przyjaźniła się z fińskim rodzeństwem. Pisali do siebie nawzajem listy. Fińsko-polski słownik był z rodziną Asi w Polsce, a polsko-fiński słownik u Hilki i Weika.

- Mamy charakterystyczną kartkę, do której przylepiony jest pieniążek. Napisane jest tam po fińsku "Joannie rower". (...) Nie mogłam o Finlandii zapomnieć, bo non stop pisałam listy do Hilki i Weika.

Nikt nie spodziewał się jednak, że ta krótka wizyta wzbudzi w niej wielką fascynację tym krajem.

- Wszystkim opowiadałam jak tam jest wspaniale, że są tam podgrzewane ulice w centrum miasta, których nie trzeba odśnieżać i traktory z kołem wielkości człowieka, w którym mogłam usiąść.

Posłuchaj reportażu Katarzyny Błaszczyk o polsko-fińskiej przyjaźni, kliknij ikonę dźwięku "Finlandia odziedziczona" po prawej stronie artykułu.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!


usc

Czytaj także

"Prawdziwi Finowie" walczą z Unią

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 10:21
Radykalnie prawicowa partia Prawdziwi Finowie odniosła sukces w niedzielnych wyborach w Finlandii. Teraz będzie stanowić trzecią siłę polityczną tego kraju. Ugrupowanie zapowiada swój ostry sprzeciw wobec inicjatyw UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finowie oskarżają nas o łamanie zasad UE

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 12:57
Wiceminister rolnictwa zaprzecza, jakoby polscy rybacy łowili nielegalnie łososie bałtyckie. Oskarżają o to naszych armatorów fińscy naukowcy.
rozwiń zwiń