AVION, kawiarnia której nie ma - reportaż w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 12:03
Położona nad brzegiem Olzy, w Czeskim Cieszynie, kawiarnia Avion we wrześniu 1939 roku przestala istnieć. Tak pewnie byłoby do dziś, gdyby nie siła marzeń grupki artystów.
Audio
Rysunek upamiętniający zniszczoną we 1939 roku kawiarnię Avion
Rysunek upamiętniający zniszczoną we 1939 roku kawiarnię AvionFoto: Ladislav Szpyrc/facebook.com/Kawiarnia AVION

Polskie wojska, wycofujące sie z Zaolzia wysadziły most na rzece, przy którym stała. Lekka konstrukcja oszklonej kawiarni nie wytrzymała siły wybuchu. Niemieccy okupanci rozebrali pozostałości.

W połowie lat dziewięćdziesiątych grupa artystów, wśród których znaleźli się Renata Putzlacher i Jaromir Nohavica, przywołali wspomnienie kawiarni Avion, obok innych faktów i obiektów ważnych dla historii Cieszyna. Robili to tak długo i tak sugestywnie, że marzenie stało sie rzeczywistością.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

Kawiarnię założyła Żydówka Rosalia Wiesner w roku 1933, w tej samej lokalizacji dokonano teraz otwarcia odbudowanej kawiarni.

/

Miejsce pełni także rolę czytelni, to kawiarnia literacka. Znajduje się tu kącik Starszego Pana, inspirowany piosenką Jaromira Nohavicy. Cztery krzesła zajmują najczęściej odwiedzający kawiarnię artyści i aktorzy. - To jest chyba nasz ulubiony zakątek - mówi jedna z bohaterek reportażu - Miejsce zajmuje niedużą przestrzeń, ale jest nietypowe, stoi tu stoliczek i krzesła z epoki. Wyposażenie przenosi nas w lata 30.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj kiedy chcesz >>>

Zapraszamy do wysłuchania piosenki Jaromira Nohavicy, w której mówi o kawiarni Avion. Polską wersję zaśpiewał Zbigniew Zamachowski:

Niestety, okazało sie, że poprzednia nazwa "Avion" została już zastrzeżona przez przedsiębiorczego, cieszyńskiego restauratora, dlatego odbudowany obiekt nosi nazwę Noiva, czyli Avion czytany od tyłu.

Kawiarni patronuje samorząd lokalny i miejska biblioteka, a kawiarniane smakołyki przygotowują uczniowie cieszyńskiej szkoły gastronomicznej. - Czeskiemu Cieszynowi bardzo potrzebna była taka kawiarnia - mówi jedna z mieszkanek - To jest takie kulturalne środowisko, zawsze się tu odbywają koncerty.

W reportażu "Kacik starszego pana" udział wzięli Renata Putzlacher, scenarzystka słynnego spektaklu z piosenkami Jaromira Nohavicy "Cieszyńskie Niebo", Dana Zipserova z biblioteki miejskiej w Czeskim Cieszynie oraz sam Jaromir Nohavica.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Teresy Drozd i Janusza Deblessema!

Do słuchania "Reportaży" w Trójce zapraszamy od poniedziałku do czwartku o 18.15

usc, gs

Zobacz więcej na temat: Cieszyn Facebook POLSKA

Czytaj także

Lata 70. przez okna artystycznych knajp

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 14:45
- W "Krzywym Kole" zrodził się obyczaj codziennego artystycznego spotykania się. Potem były inne lokale i kawa, obiady, brandy - wspomina Monika Małkowska, krytyk sztuki i publicystka.
rozwiń zwiń