X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szczaw koński na dziko, czyli warsztaty kulinarne na wsi

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 12:27
Jest doktorem biologii, który kilkanaście lat temu porzucił życie miejskiego naukowca i wyjechał na wieś. Teraz prowadzi warsztaty kulinarne z rozpoznawania i przyrządzania roślin, które dla niewprawionego oka i podniebienia są jedynie chwastami.
Audio

Na urokliwym Pogórzu Dynowskim w okolicy Krosna położona jest niewielka wieś - Pietrusza Wola. Tam przed kilkunastu laty osiadł Łukasz Łuczaj. Kawałek ziemi zakupił dzięki stypendium z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Teraz śmieje się, że fundacja wspierająca naukę, na zawsze zniszczyła jego karierę naukowca.

Dzisiaj zarabia na życie prowadząc dla osób z całej Polski nietypowe warsztaty kulinarne. - Gdy przeniosłem się na wieś zrozumiałem, że mogę wykorzystać swoją wiedzę, umiejętności i inspiracje tam, gdzie mieszkam. To dobre miejsce do prowadzenia takich zajęć, bo jesteśmy pogrążeni w naturze. Gatunki, które próbujemy jeść rosną same wokół nas – tłumaczy bohater reportażu.

Od dziecka jego pasją były dzikie rośliny oraz ich zastosowanie. Momentem przełomowym w życiu Łukasza Łuczaja okazały się uczelniane zajęcia z botaniki praktycznej prowadzone przez pracowników ogrodu botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. - Ci ludzie zarazili mnie roślinną fascynacją, znali skomplikowane nazwy i ich znaczenie w kulturze. Uczyłem się gastronomicznego oraz kosmetycznego zastosowania roślin. Poznałem ich lecznicze wartości i biblijną historię, jednym słowem całą gamę informacji interesujących nie tylko biologa, ale także każdego ciekawego świata człowieka – wspomina.

Edukacyjna działalność biologa rozpoczęła się od zlotów przyjaciół. Teraz do Pietruszej Woli na kulinarne warsztaty przyjeżdżają przedstawiciele różnych profesji z całego kraju. Pojawiają się uczniowie szkół średnich, studenci, managerowie, dyrektorzy dużych firm, hipisi oraz mechanicy samochodowi.

/

- To osoby wrażliwe na przyrodę i jakość jedzenia w Polsce. Nie znają się jednak na roślinach, bo nigdy nie mieli w swoim otoczeniu człowieka, który pokazałby im czym różni się dąb od klonu – mówi Łukasz Łuczaj.

Adepci sztuki kulinarnego podejścia do powszechnie uznanych za chwasty roślin poznają, między innymi, walory smakowe szczawiu końskiego, czy ostrożnia polnego.

- Istnieją kraje, gdzie coś co jest liściem z założenia nie nadaje się do jedzenia. Polska na razie jest właśnie takim miejscem – podsumowuje bohater reportażu.

Reportaż "Dzikie gotowanie" przygotował Ewelina Karpacz-Oboładze.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(dmc)

Czytaj także

Jemioła – pasożyt czy lek?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2009 10:21
W czasie Bożego Narodzenia oprócz choinki nasze domy często zdobi jemioła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Marzenie Tomka" Ewelina Karpacz- Oboładze i Agnieszka Walewicz

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2009 18:15
Tomek Filipowicz ma trzynaście lat i walczy z chorobą nowotworową. Żyje w dwóch światach, w domu i w szpitalu. Kiedy ma wolny czas, ogląda telewizję - najchętniej programy kulinarne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pyłki jak naboje

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 12:00
Z pozoru mało ruchliwe rośliny potrafią być szybsze niż karabin maszynowy, kiedy dochodzi do rozmnażania. Wyrzucają istne fajerwerki pyłków lub nasion - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przychodnia dla roślin

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 11:00
Na świecie powstaje coraz więcej tak zwanych “przychodni dla roślin”. Ich celem jest pomoc rolnikom i większa produkcja żywności, głównie w krajach rozwijających się.
rozwiń zwiń