"Doozo" znaczy proszę

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 13:55
- "Doozo" to japoński zwrot, którego używa się, gdy się komuś coś daje. My, dzięki wsparciu Regionalnego Inkubatora Ekonomii Społecznej, odnaleźliśmy się na rynku pracy - mówią młodzi artyści, członkowie "Studia Doozo".
Audio

- Każdy z nas przez długi czas nie mógł znaleźć się na rynku pracy. Pracowaliśmy jako graficy czy fotografowie, ale w pojedynkę ciężko było zdobyć zlecenia. Dużo wygodniej było sie zorganizować i zrobić coś razem - wyjaśnia jeden z członków Społdzielni Socjalnej "Studio Doozo".

Marzenie młodych mieskzańców Polic mogło się spełnić, dzięki współpracy stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość oraz lokalnych działaczy samorządowych. - Zobaczyliśmy w mieszkańcach potrzebę aktywizacji, tworzenia placówek świadczących usługi niezbędnych dla rozwoju społeczności - wspomina Antoni Sobolewski, prezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość.

Tak, przy wsparciu ze środków unijnych, powstał Regionalny Inkubator Ekonomii Społecznej w Policach, instytucja społeczna, która wspiera osoby niepełnosprawne oraz mające problemy z odnalezieniem się na rynku pracy.

- Na przykład artystów ciężko byłoby włożyć w szablon normalnej firmy, gdzie pracuje się od-do. A tu się okazuje, że mogą do klientów jeździć na rowerze, tworzyć i to jest miejsce dla nich - mówi jeden z pracowników Inkubatora.

Tego samego zdania są sami zainteresowani. - Zabawna rzecz, ale artysta to człowiek, który nie potrafi się sprzedać. My się starmy takie osoby wyciągnąć do pracy - mówią doozowiacy.

Dzięki Inkubatorowi powstało także Stowarzyszenie Tacy Sami, które realizuje projekty na rzecz osób niepełnosprawnych i młodzieży oraz oferuje produkty ekologiczne. - W Inkubatorze dostaliśmy lokal i wsparcie szkoleniowe, reszta to nasze pomysły i nasza inicjatywa - mówi Karolina.

Leszek Guździoł, starosta powiatu polickiego dodaje, że jeszcze niedawno inicjatywa Inkubatora nie była rozpoznawalna. - Nasz projekt rozpoczął się w 2009 roku. Dziś mamy zupełnie inne spojrzenie na kwestię ekonomii społecznej i mamy nadzieję, że te młode podmioty dalej będą funkcjonować bez naszej pomocy.

W tej chwili "Inkubator" zrzesza dziesięć podmiotów. Są to przedsiębiorstwa ekonomii społecznej, które działają na rzecz lokalnych społeczności. Inkubator zapewnia swoim "kurczętom" (podmiotom) bezpłatną pomoc prawną oraz - w niektórych wypadkach - finansową, ale tylko przez rok. Po tym czasie wszystkie mają stanąć na własne nogi.

Reportaż "Inkubator" Jana Kasi powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Czas Przestrzeń Tożsamość oraz Pierwszą Spółdzielnią Socjalną w Szczecinie "Studio Doozo". Więcej szczegółów na stronie www.udasie.org.pl.

Dodajmy, że twórcy polickiego "Inkubatora Ekonomii Społecznej" ogłosili konkurs na najciekawszy reportaż o ekonomii społecznej. Szczegóły i głosowanie TU>>

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Zapraszamy też na naszą stronę Studia Reportażu i Dokumentu na Facebooku!


''

Czytaj także

"Kurczęta ekonomii społecznej" - Jan Kasia

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 13:43
Wtorek, 5 lipca, godzina 20.10, Program 1. "Bajkowy Świat Malucha" i "Studio Doozo" są to spółdzielnie socjalne, które powstały dzięki nowatorskiej inicjatywie jaką jest policki "Inkubator Ekonomii Społecznej". "Magazyn Reporterów" – prowadzi Jerzy Zawartka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchacze wybierają najlepszy reportaż na temat ekonomii społecznej.

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 11:43
Twórcy polickiego "Inkubatora Ekonomii Społecznej" ogłaszają konkurs na najciekawszy reportaż o ekonomii społecznej.
rozwiń zwiń