Byli bezrobotni "Na wzniesieniach"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 11:56
W Byszewach w okolicach Łodzi pięcioosobowa grupa bezrobotnych założyła spółdzielnię socjalną. Jej siedziba położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, dlatego nazwano ją "Na wzniesieniach".
Audio

 Spółdzielcy podejmują się przeróżnych prac - sprzątania mieszkań, biur, pielęgnacji ogrodów, sprzątania przystanków, poboczy, opieki nad dziećmi i osobami starszymi.

 - Początki były bardzo trudne, tak naprawdę to był rok pracy na żywym organizmie, wszyscy się uczyliśmy i cała grupa, jeżeli chodzi o spółdzielnię i ja jako opiekun. W tej chwili spółdzielnia radzi już sobie bardzo dobrze - mówi Ilona Ogrodowczyk, opiekun spółdzielni i pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Nowosolna i podkreśla, że jest dumna ze swoich podopiecznych. Wszyscy pracownicy spółdzielni to osoby, które miały wieloletnią przerwę w aktywności zawodowej. - A w tej chwili odnalazły się na  rynku pracy - podkreśla opiekun.

Spółdzielcy wciąż potrzebują pomocy pani Ilony. W ośrodku śmieją się, że dzień bez spółdzielni, to dzień stracony. - To się wszystko odbywa małymi krokami, bo trudno oczekiwać, że osoby, które nie mają doświadczenia, nie mają praktyki w prowadzeniu firmy nagle sobie ze wszystkim poradzą - tłumaczy Ilona Ogrodowczyk. 

Nie zawsze praca z członkami spółdzielni jest łatwa. - Nie ukrywam, czasem też mnie ponoszą nerwy. Jak jest taki moment, że trzeba "doprowadzić do pionu" spółdzielców, to to robię. Jeżeli coś mi się nie podoba, to otwarcie o tym mówię. Ktoś się obrazi, ale ktoś to przemyśli - mówi pani Ilona.

Więcej o ekonomii społecznej na stronach:

Spóldzielnia socjalna "Na wzniesieniach"

projekt Uda Się

Studio Doozo

Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość

Ekonomia społeczna Facebook

 

Twórcy inkubatora ogłaszają konkurs na najciekawszy reportaż o ekonomii społecznej. Prosimy o głosowanie pod adresem mailowym  dokument@polskieradio.pl Rozstrzygnięcie konkursu w połowie grudnia tego roku. Na stronie reportaż.polskieradio.pl do grudnia znajdą Państwo 12 takich reportaży. Przewidziane są atrakcyjne nagrody dla słuchaczy.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu  "Na wzniesieniach" Eweliny Karpacz-Oboładze.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

(pg)

''