Polak, który nadzorował odgruzowywanie WTC

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 12:08
Dziś o 18.15 przedstawimy rozmowę Marka Wałkuskiego z inż. Janem Szumańskim, który opowiada między innymi o tym, co złego stało się z nowojorczykami już w kilka miesięcy po zamachu, jak niektórzy próbują wykorzystać tragedię i co znalazł pod gruzami.
Audio
  • Z inż. Janem Szumańskim rozmawia Marek Wałkuski
Centrum Strefy Zero. Plac między budynkami nie został całkowicie zniszczony. Jan Szumański stoi pośrodku. - Po lewej stronie jest  rzeźba, która przetrwała i którą w późniejszym czasie wyciągnąłem z gruzów. Przez wiele lat stała w Battery Park jako tymczasowy pomnik zamachów  - pisze Jan Szumański.
Centrum Strefy Zero. Plac między budynkami nie został całkowicie zniszczony. Jan Szumański stoi pośrodku. - Po lewej stronie jest rzeźba, która przetrwała i którą w późniejszym czasie wyciągnąłem z gruzów. Przez wiele lat stała w Battery Park jako tymczasowy pomnik zamachów - pisze Jan Szumański.Foto: Archiwum Jana Szumańskiego

Za trzy dni minie 10 lat od zamachu na nowojorski World Trade Center. To był najtragiczniejszy zamach terrorystyczny w historii Stanów Zjednoczonych. Po budynku, będącym symbolem Nowego Jorku, w którym pracowały tysiące ludzi, została góra gruzu.

 

Zobacz serwis specjalny: 10 lat po zamachach na WTC>>>Chwilę po tragedii dowiedział się o niej Jan Szumański, polski inżynier pracujący dla amerykańskiej firmy Tully Construction. Jego ludzie kończyli budowę drogi biegnącej właśnie pod WTC. Od razu pojechał na miejsce i został tam przez rok... Nadzorował odgruzowywanie całego terenu.

/

10 lat po tych wydarzeniach spotkał się z nim nasz amerykański korespondent Marek Wałkuski. Jan Szumański niechętnie wspomina to, co wtedy przeżył i co widział. O wielu rzeczach chciałby zapomnieć. Opowiada między innymi o tym, co złego stało się z nowojorczykami już w kilka miesięcy po zamachu, jak niektórzy próbują wykorzystać tragedię, co znalazł pod gruzami, bo przecież w WTC były sklepy, biura, banki i dlaczego nie chce odwiedzać tego miejsca.

Dziś w porannym "Zapraszamy do Trójki" przedstawiliśmy fragmenty rozmowy z Janem Szumańskim. Całej rozmowy będzie można wysłuchać dziś w popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" o godz. 18.15.

Zachęcamy także do obejrzenia galerii zdjęć z odgruzowywania WTC.

Zobacz więcej na temat: firma Stany Zjednoczone WTC