Fachman nie z tej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 10:54
Tak Stanisława Niemczyka nazywają ludzie, z którymi pracuje. Architekt, zwany także "polskim Gaudim", buduje swoje kościoły niezwykle powoli...
Audio
Wnętrze kościoła w okresie Bożego Narodzenia
Wnętrze kościoła w okresie Bożego NarodzeniaFoto: źr. tychyofm.pl

- Kościół wzniesiony w ciągu roku nie może być dobrym kościołem. Budowanie kościoła porównałbym do malowania obrazu, to część sztuki. Na szczęście w tym względzie bardzo dobrze rozumiemy się z architektem - opowiada o. Wawrzyniec nadzorujący budowę kościoła i klasztoru franciszkanów w Tychach.

Zakonnik podkreśla, że człowiek nie tworzy tak, jak Pan Bóg - raz i już nie trzeba poprawiać, bo wszystko jest bardzo dobre. Człowiek tworzy na miarę swoich możliwości, z każdym dniem rodzą się nowe, lepsze pomysły. - Dlatego dla mnie ten kościół jest jak kamień, który trzeba wyrzeźbić - opowiada Annie Dudzińskiej.

Sam architekt zamyślonym głosem opowiada o kościele, który już od 11 lat powstaje według jego projektu. - Nigdy nie opracowałem tak szybko projektu. W przypadku tego kościoła rysował się sam, a jego budowa jest piękna przez to, że jest wspólnotowa. Jest grupa ludzi, która przychodzi nam pomagać, oni są tym, co porusza kamień - mówi bohater reportażu.

Stanisław Niemczyk podkreśla, że gdyby nie budował kościołów, przeżyłby o wiele mniej. - Bez tej myśli o architekturze sacrum, życie byłoby o wiele uboższe. Dla mnie to jest poezja.


Choć prace związane z budową ruszyły w 1999 roku niektórzy żartują, że chyba nie dożyją ich końca ...

Jak szopki wpisują się w charyzmat franciszkanów i jakie mają znaczenie dla życia Parafii św. Franciszka i św. Klary w Tychach? Dowiesz się słuchając całego reportażu Anny Dzudzińskiej "Polski Gaudi".

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

''

(asz)

Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej i Targi SacroExpo

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 08:00
W dniach 5-12 czerwca odbywać się będzie w Warszawie 21 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej. Patronat nad festiwalem sprawuje Arcybiskup Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. Koncerty organizowane będą w różnych świątyniach stolicy, wśród wykonawców artyści polscy i zagraniczni.
rozwiń zwiń