Tańczy dzięki sile woli

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 10:14
Rafał Urbacki nie ma czucia w nogach od połowy ud do czubków palców. Mimo to chodzi i … tańczy, i to wcale nie na wózku inwalidzkim.
Audio
Rafał Urbacki
Rafał Urbacki Foto: fot. facebook.com/Rafal-Urbacki

Rafał Urbacki, choreograf, student Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie przez 11 lat poruszał się wyłącznie na wózku inwalidzkim, na który trafił w wyniku nieuleczalnej choroby. Mieszkał wtedy na drugim piętrze bez windy. Zdarzały się takie okresy, że nie wychodził z domu przez 7 miesięcy.

Od dwóch lat dzięki pasji i ciężkiej pracy chodzi i tańczy samodzielnie. - Dwa lata temu w Krakowie była bardzo sroga zima. Ja już wtedy troszeczkę chodziłem w domu. Pomyślałem, że nie będę po raz kolejny jechał do szkoły przez nieośnieżone ulice - mówił. Postanowił, że spróbuje pójść o kulach. Zajęło mi to bardzo dużo czasu, ale dotarł na uczelnię.

- Kiedy wyszedłem z domu, zobaczyłem jaka jest ogromna różnica postrzegania mnie, ponieważ wózek jako atrybut tworzy ze mnie osobę niepełnosprawną, dopiero potem na przykład Rafała - tłumaczył.

Bohater reportażu opowiadał, że dość szybko zrozumiał, że nie jest zmuszony do tańca na wózku, że może uzyskać ciekawe efekty artystyczne, kiedy z niego zejdzie i wykorzysta motorykę, którą dysponuje.

Rportaż "On wstał i poszedł do domu" przygotowała Elżbieta Korczyńska.

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

''

(pg)

Zobacz więcej na temat: SZTUKA Kraków mieszkanie

Czytaj także

Powiedz, co tutaj widzisz

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 13:18
Patrząc na to zdjęcie większość z nas zobaczy pomieszczenie, w którym prezentowane są dzieła sztuki. Może to galeria albo sala w muzeum czy domu kultury?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małżeństwo w rytmie samby jest lepsze

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 20:00
- To tu był pierwszy nasz wspólny taniec, teraz nadrabiamy na weselach dzieci, czy w rodzinie. To jest ogromna frajda! – mówi jedna z bohaterek reportażu "Zaproszenie do tańca" Alicji Kulik.
rozwiń zwiń