Zobaczyć mecz uszami - niezależnie od barw

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 12:32
Wyjazdy kibiców niepełnosprawnych jako pierwsze organizowało Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa. Pionierami audiodeskrypcji meczów dla niewidomych są natomiast kibice Wisły Kraków. Gdy się chce, można zrobić coś wspólnie...
Audio
Zobaczyć mecz uszami - niezależnie od barw
Foto: Glow Images/East News

Fundacja Otwarte Ramię Białej Gwiazdy (FORBG) powstała by pomagać kibicom poruszającym się na wózkach w wyjazdach na mecze Wisły Kraków. Od marca pod ich skrzydłami znaleźli się także niewidomi i niedowidzący, którzy - dzięki sprzętowi do audiodeskrypcji - mogą w pełni uczestniczyć w futbolowych wydarzeniach.

- W końcu mogę przyjść na stadion, poczuć atmosferę i wiedzieć, co się dzieje na boisku. A nie tylko śledzić przed telewizorem - mówi jeden z kibiców korzystających z audiodeskrypcji. Wiele osób z niepełnosprawnością narządu wzroku dzięki audiodeskrypcji powróciło po latach na stadiony i może w pełni przeżywać to, co dla innych kibiców zawsze było oczywiste.

- Posiadamy sprzęt, który wykorzystujemy do oprowadzania wycieczek. A będąc piłkarskim kibicem, pomyślałem, że on idealnie mógłby nadawać się do obrazowania wydarzeń na boisku i trybunach osobom, które same tego zobaczyć nie mogą - opowiada Maciej Lipiński z firmy viaggi.pl dostarczającej sprzęt dla FORBG.

Jego brat Krzysztof prowadzi komentarz dla niewidomych i niedowidzących podczas meczów Wisły Kraków. - Tym, co odróżnia nasz komentarz od zwykłego, znanego z radia czy telewizji, jest brak historii i statystyk, przy zwielokrotnionej dawce informacji, co się dzieje na boisku. Oni tego po prostu nie widzą, a przy żywiołowym dopingu także nie słyszą - wyjaśnia.

Czy akcja sięga poza Kraków? Czy podczas Euro 2012 audiodeskrypcja jest dostępna na wszystkich stadionach? Czego uczą się od siebie sprawni i niepełnosprawni kibice? Dowiesz się, słuchając całego reportażu Ewy Szkurłat (PR Kraków) "Uszami zobaczę mecz", w którym wypowiadali się także: Zbigniew Kaczyński z FORBG, Jarosław Zalewski z Centrum Dostępu do Piłki Nożnej w Europie (CAFE) oraz Bartosz Pawlisiak (Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa - Sekcja Kibiców Niepełnosprawnych).

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

''

Czytaj także

Piłkarskie emocje dla niewidomych kibiców

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 21:44
Rusza w Polsce nowatorska usługa - audiodeskryptywny komentarz na żywo umożliwi śledzenie wydarzeń na stadionie niedowidzącym i niewidomym kibicom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każdy gol na Euro to 3000 euro dla niepełnosprawnych (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 10:48
Przed ćwierćfinałami Euro 2012 na stadionach odbędą się mecze osób niepełnosprawnych. To część akcji, której celem jest umożliwienie im dostępu do wydarzeń sportowych.
rozwiń zwiń