X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ostatnie chwile w Kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 16:18
Niegdyś fanfary i tłumy widzów, dziś martwa cisza. Kultowe kino Kosmos w Lublinie odwiedziliśmy na krótko przed zburzeniem, gdy trwały już prace rozbiórkowe.
Audio
  • Reportaż Agnieszki Czyżewskiej Jacquemet "Cały ten Kosmos"
Ostatnie dni kina Kosmos przed wyburzeniem. Lublin, 01.03.2012
Ostatnie dni kina Kosmos przed wyburzeniem. Lublin, 01.03.2012Foto: fot. PAP/Wojciech Pacewicz

- Ten Kosmos był fantastyczny! Bez przerwy tu przychodziłam z mężem do kina. Na ten film z Kirkiem Douglasem przyszliśmy o 2 czy 3 w nocy,  to był "Spartakus" - wspomina jedna z mieszkanek Lublina będąca świadkiem burzenia kina.

Budowę kina ukończono i oddano do użytku w październiku 1961 roku, zaledwie kilka miesięcy po pierwszym locie po orbicie Ziemi, który odbył Gagarin. - Biorąc pod uwagę czasy, w których, jako młodzi ludzie, tu przychodziliśmy, oglądanie filmów sprowadzonych z Zachodu było dla nas prawdziwym odlotem w kosmos - dodaje inny z dawnych widzów.

Wielu mieszkańcom Lublina kino Kosmos kojarzy się z młodością, beztroską. Wyprawa do kina była planowana z odpowiednim wyprzedzeniem, stawała się dniem uroczystym. - To bardzo ciekawy obiekt, dzieło dwóch warszawskich architektów Jakuba Korzeniowskiego i Romana Dutkiewicza, którzy naprawdę włożyli w to dużo serca - opowiada przewodnik Agnieszki Czyżewskiej Jacquemet.

On sam po raz pierwszy przyszedł tu na "Gwiezdne wojny" z biletami kupionymi u konika. A na krótko przed zburzeniem po starym kinie oprowadził reportażystkę Polskiego Radia Lublin.

Jak wyglądał Kosmos w latach świetności? Jaki film wyświetlono dzień przed wprowadzeniem stanu wojennego? Wybierz się z nami na wędrówkę po kinowych salach, posłuchaj archiwalnych dźwięków i wspomnień. A wszystko w reportażu "Cały ten Kosmos".

/

fot. PR Lublin/ Mirosław Trembecki

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

''